Novou metodou už zlínští specialisté odoperovali první čtyři pacienty, na leden příštího roku mají objednaných dalších osm. Výhodou proti běžné otevřené radikální prostatektomii je šetrnější způsob pro pacienta a kratší doba hospitalizace a rekonvalescence. Kromě toho nemusejí být pacienti ze Zlínského kraje laparoskopickou metodou operováni na jiných pracovištích.
„Počet pacientů se zhoubným nádorem prostaty narůstá a mnozí se sami na možnost laparoskopické operace v našem oddělení ptali. Proto jsme po stabilizaci personální situace tuto metodu začali využívat také u nás. Otevřenou radikální prostatektomii provádíme více jak 12 let,“ sdělil primář urologického oddělení zlínské nemocnice Jaroslav Hynčica.
Novou metodou operace zhoubných nádorů prostaty tak urologické oddělení rozšířilo portfolio laparoskopických operací. V roce 2015 totiž začali urologové zlínské krajské nemocnice provádět laparoskopické nefrektomie – odstranění ledvin pro různá onemocnění, nejčastěji pro zhoubná onemocnění ledvin.
„Zatímco v loňském roce jsme laparoskopicky provedli 10 operací ledvin, v letošním roce se už blížíme číslu 50. Výhodou je opět kratší doba hospitalizace a méně invazivní výkon,“ řekl primář.
Ročně projde urologickými ambulancemi Krajské nemocnice T. Bati asi 25 tisíc pacientů. Z nich je operováno v celém portfoliu operací, jež zdejší lékaři provádějí, kolem 3 500 pacientů.
„Řešíme kompletně léčbu močových kamenů – téměř ve všech případech neoperační technikou, tedy endoskopicky. Přístrojově jsme k tomu vybaveni jako jediní ve Zlínském kraji, včetně stacionárního přístroje Medilit na mimotělní drcení močových kamenů rázovou vlnou. Kompletně řešíme také nádorová onemocnění ledvin, močovodů, močového měchýře – včetně náhrad močového měchýře střevem, prostaty a varlat, a to v součinnosti s onkologií. Dle charakteru nemoci provádíme operace otevřené, endoskopické i laparoskopické,“ přiblížil primář Hynčica činnost svého oddělení.