Ve zlínské porodnici začnou fungovat pokoje pro maminky s předčasně narozenými dětmi

ZLÍN - První maminky a jejich předčasně narozené děti začnou ve zlínské porodnici využívat speciální pokoje vybudované v rámci projektu Malé Mimi. Serveru Zlin.cz to za organizátory projektu uvedla Kateřina Martykánová.

Projekt Malé Mimi odstartoval před 14 měsíci unikátní sbírkou, jejímž hlavním cílem bylo získat prostředky na rekonstrukci pokojů v porodnici v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně a umožnit tak trávit předčasně narozeným dětem první okamžiky v co nejužším kontaktu s rodiči.

Samotná realizace projektu Malé Mimi je nyní již ze tří čtvrtin kompletní. Tři pokoje ve 4. patře zlínské porodnice v těchto dnech přivítají svoje první pacienty. „Jsou určeny pro maminky a jejich předčasně narozené děti, které již nepotřebují péči na jednotce intenzivní péče a mohou dýchat samy, případně s podporou jednoduchých přístrojů, ale stále jsou ještě umístěny v inkubátoru,“ upřesnil primář novorozeneckého oddělení Perinatologického centra Jozef Macko s tím, že rodiče tak budou mít díky těmto pokojům možnost být se svými dětmi až o několik týdnů dříve, než je nyní možné.

Rekonstrukce pokojů spočívala v provedení plánovaných stavebních úprav dle navrženého projektu a jejich potřebného vybavení. „V průběhu realizace se však objevila i úskalí, s nimiž jsme na začátku nepočítali,“ řekl iniciátor projektu Malé Mimi Martin Gazda. Musela být například provedena rozsáhlejší rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů medicinálních plynů. „Pro přístroje v těchto pokojích by stávající rozvody byly nedostatečné,“ vysvětlil Gazda.

Dokončení druhé fáze projektu a ukončení rekonstrukce je plánováno na polovinu ledna. To bude zprovozněno 7. patro s nově zrekonstruovanými prostory pro rodiče, kteří mají dítě na JIP v inkubátoru a nemohou jej zatím mít u sebe a musely by za svým miminkem někdy i denně dojíždět.

Sbírka na projekt Malé Mimi trvala do letošního září. Cílová částka na rekonstrukci pokojů pro individualizovanou péči byla na počátku odhadována na 2,5 milionu korun. Organizátorům se nakonec podařilo od více než 250 dárců z řad veřejnosti i firem shromáždit na transparentním účtu finanční prostředky a věcné dary ve výši 3,5 milionu korun, které byly využity na pokrytí nákladů na rekonstrukci pokojů ve 4. patře. Zlínský kraj pak vyčlenil ze svého rozpočtu 4,5 milionu korun určených na výstavbu pokoje v 7. patře a na technickou rekonstrukci střechy porodnice.

Ojedinělý projekt vznikl ve Zlíně a s myšlenkou na jeho realizaci přišel otec předčasně narozené holčičky Martin Gazda společně se zlínským primářem Jozefem Mackem.

Projekt podpořili Zlínský kraj, Statutární město Zlín, benefiční turnaj Neo Cup, Nadační fond Kapka naděje, Nadace Synot, nadační fond Dům Ronalda McDonalda a řada dalších komerčních i nekomerčních subjektů a 150 soukromých osob. Na samotné realizaci projektu se bez nároku na honorář podílí zlínské firmy IS Produkce, PRIA System, Centroprojekt a Ing. arch. Michal Juřík.