Mobily, klíče, rukavice, čepice, batohy se sportovním oblečením a obutím či deštníky. To jsou nejčastější věci, které přijmou pracovníci Městského informačního a turistického střediska Zlín při správě ztrát a nálezů. Přibližně 200 kusů nalezených věcí lidé donesli na Městské informační a turistické středisko a dalších více než 700 kusů zapomenutých věcí pak středisku předala Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Jde o věci zapomenuté v MHD.
Mezi netradiční nálezy lze zařadit takzvané pojezdové kolečko, jehož prostřednictvím se za kabinu nákladního auta vysune přepravní kontejner. Chybět by mohla někomu i sbírka gumových míčků takzvaných „gumičáků“. Raritní je i přinesený notebook, jehož odhadované stáří je asi 20 let a jde tedy pomalu o muzejní kousek. „Za netradiční je možné považovat i to, že lidé nosí jako nálezy i věci, které jiní lidé vyhodí. Lidé nám tak nosí staré kočárky, boty či spotřebiče, které najdou u popelnic,“ vysvětlila Pavla Julinová, vedoucí Městského informačního a turistického střediska.
Všechny nálezy však musí radnice dle zákona tři roky skladovat. Předměty, které si nikdo nevyzvedne, a mohou ještě posloužit, nabízí město k prodeji či věnuje na charitativní účely. Věci, u kterých je možné zjistit majitele, by měl dle zákona nálezce vrátit sám. Vzniká mu tím i nárok na nálezné, které činí 10 % z hodnoty nálezu. V praxi se tak ovšem většinou neděje a lidé využívají služeb ztrát a nálezů. „I přesto, že by měl podle zákona nálezce tyto věci vrátit sám, nikoho samozřejmě s nálezem neodmítneme,“ doplnila Pavla Julinová. Dodala, že soupis veškerých nálezů je možné si prohlédnout na webu města v sekci ztráty a nálezy.