Úbytek je především zásluhou stěhování. „Přirozený pokles nedopustila porodnost, která převyšuje počty zesnulých. V roce 2016 se narodilo 62 dětí, z toho bylo 23 děvčat a 39 chlapců. Hned čtyři rodiny se přitom rozrostly o dvojčata. Rodiče v posledních letech s oblibou vybírají jména Jakub, David a Filip a Lucie, Klára a Tereza,“ vyjmenovala Eva Fialová, referentka odboru matriky a evidence obyvatel valašskokloboucké radnice.
Dodala, že každé novorozeně získává od města dar 2000 korun a novopečené rodiny jsou také zvané na vítání občánků. Loni se konaly čtyři obřady, na kterých se uvítalo 48 dětí.
Naproti tomu jsou statistiky úmrtí. „Loni jsme se rozloučili s 51 spoluobčany. Další úbytek představuje počet odstěhovaných, kterých jsme evidovali 110 oproti 82 přistěhovaným. Celkem 105 občanů se pak stěhovalo na jiné adresy v rámci Valašských Klobouk,“ dodala Fialová.
Na výsledném počtu 5003 obyvatel se podílí i lidé z místních částí. Nejlidnatější je Smolina, kde žije 284 občanů. V Lipině je to 240 lidí a v Mirošově 83. Mužů je 51 procent. „Za typické valaškokloboucké příjmení je možné označit Šerý a Šerá, kterých je 67. Dvojicí jmen Fojtíková a Fojtík se podepisuje 61 občanů a Švach a Švachová se jmenuje 53 lidí. Mezi nejčastějšími příjmeními se dále objevuje Polách, Ptáček, Šenkeřík, Trčka, Novák, Pechanec a Matyáš,“ vyjmenovala Zvonková.
Ve městě jsou i oblíbená jména. „Za favorita mezi mužskými křestními jmény můžeme považovat Josefa, který se v evidenci objevuje u 163 mužů. Druhé místo patří Petrům a trojici uzavírá František. Mezi ženami vyhrává Marie, kterých je v Kloboukách 249. Oblibě se těší i Jana a Ludmila,“ dodala Fialová.
Nejosídlenější ulicí v Kloboukách ze všech 45 je ulice Luční, která má 852 obyvatel. V Brumovské je zase nejvíce čísel popisných, a to 62. „Jediným popisným číslem se pyšní ulice U Náhonu,“ doplnila Zvonková.