Novou výstavu připravuje trojice odborných pracovníků z oddělení, které patří v historii Slováckého muzea mezi nejmladší. V malém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech se totiž od 26. ledna představí konzervátoři a restaurátoři muzea.
Díky vystaveným předmětům nebo z podrobné fotodokumentace návštěvníci uvidí, jak šikovné ruce mohou rozličným předmětům vrátit zašlou krásu. Seznámí se s postupy čištění a opravy krojů a krojových součástek, restaurováním nábytku i konzervací keramiky. Pozornosti jistě neunikne ani restaurování obrazů a plastik.
„Výstavu jsme nazvali Konzervátoři aneb Skrytá tvář muzea. Naší snahou je totiž alespoň částečně přiblížit veřejnosti základní fakta o našem řemesle. Například v jakém stavu se předměty nacházejí, než se dostanou do konzervačních dílen, práce na nich a jak jsou následně po zásahu prezentovány na různých výstavách nebo uchovávány v depozitářích,“ informovala Ludmila Štefánková.
Oficiální vznik tohoto odborného oddělení, které je považováno za nepostradatelnou součást muzea, je spojováno s rokem 1970. Prezentaci v podobě výstav připravují ojediněle, ovšem jejich um a dovednost je prezentována téměř při každé nové realizaci výstavy. Kolektivní výstava nabídne doslova pohled pod jejich ruce a mnohdy na hodiny mravenčí práce. „Na předmětech si ukážeme degradaci materiálů, například dřeva zcela narušeného dřevokazným hmyzem, hloubkovou korozi na předmětech z kovů nebo mosazi,“ prozradila Štefánková. Kromě názorných ukázek bude mít návštěvník možnost vidět i restaurátorský protokol. „Je to karta, do které zapisujeme stav před restaurováním, průběh konzervace, restaurování, pravidelnou fotodokumentaci a základní výsledky analýz a rozborů. Objeví se i konkrétními příklady, jak nebo s čím se opravy provádějí,“ upřesnila Štefánková.
Zajímavostí na výstavě bude škapulíř, ve kterém byl nalezen tisk na hedvábí. „Tento škapulíř byl vyzvednut při archeologickém výzkumu v roce 1998 v kostele sv. Františka Xaverského. K dalším zajímavostem bude patřit prezentace archeologických takzvaných mokrých dřev, jejichž konzervace je velmi specifická metoda, nebo ukázky lepení a doplňování chybějících částí u archeologické keramiky. Vystaveny budou také barokní relikviáře, nádherné ukázky klášterních prací nebo takzvané ceroplastiky (křehké oltáříčky světců modelovaných z vosku) pod šturcem (skleněný poklop),“ upřesnila Štefánková s tím, že na druhou stranu nebudou chybět ani ukázky neodborných a laických zásahů a oprav z řad amatérů.
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 26. ledna a výstava pak potrvá do neděle 23. dubna.