Krajská galerie představí tvorbu malíře Antonína Sládka

ZLÍN - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila k nedožitým 75. narozeninám malíře Antonína Sládka retrospektivní výstavu, která sleduje vývoj a šíři jeho díla s převážným zaměřením na malbu. Server Zlin.cz o akci informovala mluvčí Baťova institutu Alena Babicová.

Výstava s názvem Antonín Sládek: Mezi Prahou a Paříží bude slavnostně zahájena 31. ledna v 17 hodin a návštěvníci ji mohou vidět ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 12. března.

Rodák z Huštěnovic na Uherskohradišťsku Antonín Sládek (1942 – 2009) byl doslova rozkročenou osobností, která přes pevné domácí kořeny ráda putovala mezi Paříží a Prahou. Jeho modernisticky pojatá malba se pohybovala od podoby klidné melancholické po rychlou až expresivní, přičemž hlavním centrem jeho pozornosti byl zejména člověk, ať již na obraze přítomný nebo jen tušený.

Na výstavě jsou zastoupena už jeho raná díla ze studií na VŠUP v Praze v ateliéru A. Fišárka, jehož práce čerpající ze základů klasického evropského umění značně ovlivnila celou Sládkovu tvorbu. Pod dohledem svého učitele se Sládek věnuje portrétům, zátiším či krajinomalbě. Obzvláště autoportréty provází Sládka celý jeho život. V letech 1980 – 1989, kdy často pobýval v Paříži, se stává námětem mnoha jeho děl malířův ateliér v Rue de Citeaux a pohled na tolik typické pařížské střechy a domy. „Silně jej ovlivnily výtvarné směry
2. poloviny 19. stol a modernistické přístupy k malbě 20. století. Což je patrné jak z výběru námětů, tak z formálního hlediska malby,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor a autor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Po roce 1989 Antonín Sládek tvořil téměř výhradně v Praze. Podařilo se mu osobitě zachytit její kulturní a kavárenskou atmosféru na přelomu druhého tisíciletí.

„Hlavním tématem se ale pro něj staly ženy. Maloval je v sebevědomých postojích i osamocené. Zkoumal a nahlížel na jejich tělesnost, vášnivost i citlivost, kumulující se obzvláště v lesbických aktech,“ doplnil Ivan Bergmann

Sládek se věnoval také užité tvorbě. V 70. letech se zařadil mezi špičku české filmové plakátové tvorby. Příležitostně se zabýval i ilustrací. Jen pro časopis Xantypa vytvořil v letech 1995 až 2002 přes osmdesátku karikatur. Vynechat nelze ani zmínku o jeho zápisnících. Ty dokládají, jaký byl Sládek vynikající kreslíř.

Galerie rovněž připravila pro návštěvníky v úterý 7. února v 17 hodin komentovanou prohlídku výstavy s kurátorem.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x