Zlínské muzeum přiblíží Hedvábnou cestu unikátními exponáty

ZLÍN - Návštěvníci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně se mohou těšit na unikátní výstavu o legendární obchodní spojnici mezi civilizacemi Starého světa. Výstava s názvem Hedvábná cesta nabídne lidem pohled na řadu jedinečných předmětů, které doposud nebyly nikde jinde vystavovány, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 9. února v 17.00 hodin a k vidění bude do 23. dubna. V průběhu trvání výstavy bude část expozice obměněna, tudíž návštěvníci mají možnost vidět na jejím začátku i konci různé unikátní kousky zachycující dějiny Hedvábné cesty.

„Výstava připravená pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ukáže historickou a kulturní rozmanitost tématu, které lze v mnoha aspektech ztotožnit s dějinami lidstva. Expozici budou tvořit předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkových kontaktů mezi civilizacemi Starého světa,“ uvedl autor výstavy David Majer z Ostravského muzea.

Starobylá Hedvábná cesta, legendární eurasijská „dálnice“, spojovala od starověku Evropu s Dálným východem. Její hlavní větve měří mnoho tisíc kilometrů, avšak nepřehledný labyrint stovek dalších cest a stezek, který spojoval její nejdůležitější komunikační tepny, je bez nadsázky nekonečný.

„Návštěvníci se mohou těšit na spoustu historicky cenných předmětů, jako jsou například pečetidla z drahokamů, unikátní starověké nádoby, královské šperky, zbraně, detailní modely či deset autentických mincovních pokladů. K vidění budou i originály, které pocházejí ze starověké a středověké Číny a jsou poprvé k vidění v rámci Evropy právě v našem muzeu,“ doplnila Hana Čubanová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Dozvědět se více o Hedvábné cestě mohou lidé také prostřednictvím dvoudílného cyklu přednášek s názvem Hedvábná cesta – ze Zlína až ke Žlutému moři. Hedvábná cesta sloužila jako spojnice Západu a Východu především k obchodním účelům. Ovšem obchod nebyl zdaleka jedinou příčinou či důsledkem její existence. David Majer z Ostravského muzea se pokusí ukázat, že Hedvábná cesta a její okolí byla provázena ještě jinými cestami – cestami válečnými. Přednášky se uskuteční ve středu 15. a  22. února v 17.00 hodin v edukační místnosti muzea v 5. podlaží budovy 14.

Pracovníci muzea připravili k výstavě i speciální program pro děti a rodiče pojmenovaný Za hedvábím a vůní koření (15. února).