Za největší prioritu označili Kloboučtí osvětovou činnost zaměřenou na kvalitu ovzduší, zdůraznili však také řešení parkování u polikliniky, spolupráci města při rekonstrukci Sokolovny nebo revitalizaci ulice Luční. Desítka námětů nyní postupuje do ověřovací ankety, v níž mohou jejich důležitost hodnotit i ostatní občané.
„Vážím si toho, že lidé prokázali ochotu a chuť podílet se na tom, aby se Valašské Klobouky rozvíjely. Děkuji proto všem návštěvníkům veřejného fóra, že se s námi ve svém volném čase přišli podělit o nápady a poukázat na oblasti, v nichž by se město mělo posunout dopředu,“ vyjádřila starostka Eliška Olšáková.
Účastníci veřejného fóra se zabývali tématy od územního rozvoje, školství a kultury přes zdravotnictví až k životnímu prostředí nebo podnikání. Zde vzešlo čtrnáct hlavních problémů, mezi nimiž lidé svými hlasy označili těchto deset prioritních: ovzduší, parkování a doprava u polikliniky, spolupráce města při rekonstrukci Sokolovny, revitalizace ulice Luční, zdravé stravování ve škole, elevace hlediště a sezení v kulturním domě Klobučan, výkup pozemků v průmyslové zóně, propagace řemesel na základních školách, rozvoj farmářských trhů, zavedení objednacího systému u lékařů.
Svůj názor na význam jednotlivých námětů mohou lidé vyjádřit hlasování v ověřovací anketě na webu města. Online hlasování bude probíhat do konce února.
Město Valašské Klobouky jako první člen Národní sítě Zdravých měst při veřejném fóru zjišťovalo od svých občanů nejen problémy, ale zaznamenávalo taktéž pozitivní zpětnou vazbu ke všeobecnému veřejnému dění. „Lidé vyjadřovali pochvaly například za strojovou úpravu běžkařských tras, za kluziště nebo dětský lyžařský vlek, za nové i tradiční kulturní akce, zahradu u mateřské školy, školní klub, mikrojesle v Kaštánku i hernu v pastoračním domě, za kino i podnikatelský inkubátor a v neposlední řadě za vysazování stromů pro narozené děti,“ jmenoval Martin Janík, místostarosta a koordinátor projektu Zdravé město. „Výsledky fóra jsou pro nás důležitým vodítkem pro směřování naší další práce,“ poznamenal.
A protože se veřejné fórum ve Valašských Kloboukách konalo již podruhé, bylo na místě také seznámit občany s řešením problémů vzešlých z minulého ročníku. „Představili jsme jak zrealizované akce, mezi nimi modernizovaný kinosál nebo vyčištění vodního toku Klobučka, tak také rozpracované projekty na cyklostezku na Brumov, na zvýšení bezpečnosti dětí při cestě do školy, první etapu rekonstrukce náměstí nebo zadržování vody v krajině,“ sdělila starostka Eliška Olšáková. Dále byla předložena studie parku vedle polikliniky a zaznělo rovněž vysvětlení situací ohledně zákazu výherních automatů nebo napojení města na dálniční síť. Lidé se také dozvěděli o možnostech kontroly lokálních zdrojů vytápění a o aktivitách ve spolupráci s agenturou CzechInvest.
Jedním z bodů programu se stalo rovněž udělení titulu Fairtradové město. Valašské Klobouky si jej zasloužily za oficiální podporu fair trade a naplnění dalších mezinárodních kritérií.