Výstava mění pohled veřejnosti na industriál, na devastované a opuštěné továrny, sklady, pivovary. Je to výstava úspěšných proměn industriálních objektů pro nové využití. Představí nejlepší, nejvíce ceněné, vyhraněné, uznávané i alternativní příklady realizací v České republice za uplynulých víc než deset let. Nejde však jen o stavby, ale i o autory projektů, společenský kontext, překážky i výzvy, s nimiž bylo nutné se vypořádat.
Tým Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT pod vedením Benjamina Fragnera vybral nejzdařilejší příklady z projektů dokončených v letech 2005 až 2015. Koncepčně je výstava s názvem Architektura konverzí rozdělena do pěti tematických bloků podle nové funkce, kterou nabyly, motivů, které vedly ke změně…
„Realizace, které byly do projektu Architektura konverzí zahrnuty, musely splnit náročná kritéria ve vztahu k odkazu původního využití a hodnoty. Projekty kurátorský tým pro potřeby výstavy rozdělil dle nově definované funkce: od staveb užitkových (kanceláře, sklady) či komerčních (obchody, restaurace), přes rezidenční (byty, hotely), po veřejně přístupné (muzea, knihovny) a přechodné, jež jsou zpřístupněny dočasně nebo jsou využívány pro takzvané iniciační projekty, nezřídka spojené s kulturou a dalšími tvůrčími obory,“ přiblížil Fragner.
Návštěvníci budou moci porovnat proměny zvolených příkladů – od počátečního stavu, přes nedávnou minulost až po nový život. K takovým patří namátkou nedávno realizovaná transformace kotlárny Breitfeld, Daněk a spol. na administrativní budovu Karlin Hall I na Praze 8, bývalý opavský Měšťanský pivovar, jenž byl integrován do nového společenského a obchodního centra Breda & Weinstein, případně objevně přiblížená proměna části areálu společnosti Vítkovice.