Slovácké muzeum uvede sezonu Tizianem a Konůpkem

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Galerie Slováckého muzea zahajuje ve čtvrtek 16. února v 17.00 hodin sezonu roku 2017. První nese název Memento Tiziani, druhá Jan Konůpek známý i neznámý, informoval server Zlin.cz mluvčí muzea Pavel Princ.

Za uskutečněním první ze dvou připravených výstav stojí pozoruhodná událost roku 2016. Jeden z neslavnějších Tizianových obrazů Apollo a Marsyas, který se těší stálému návštěvnickému obdivu obrazárny kroměřížského zámku, zamířil na prestižní výstavu renesančního umění do USA.

„Tato skutečnost se stala impulsem pro nový výstavní a kulturní projekt roku 2016 v Galerii Orlovna a arcibiskupském zámku v Kroměříži, který byl pojmenován Memento Tiziani / Příběhy Proměn v dílech současných umělců,“ představila Milada Frolcová, kurátorka výstavy tento mladý projekt.

Podnět k uspořádání výstavy, jejímž leitmotivem se stala reminiscence nebo parafráze na výše zmíněné Tizianovo dílo, se zrodil v hlavě dvou přátel, akademického malíře Miroslava Maliny a Jiřího Antoše, kteří našli řadu podporovatelů včetně Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

„V druhé polovině roku 2015 byli vyzváni čeští výtvarní umělci napříč generačním spektrem k vytvoření obrazu, kresby, grafiky, koláže, fotografie nebo reliéfu, asambláže, který by byl motivován tímto konkrétním obrazem,“ přiblížila Frolcová projekt, do kterého se zapojila více než stovka umělců. Po loňském představení v Kroměříži se díla stěhují do ve velkého i malého sálu prvního patra Galerie Slováckého muzea.
Druhá výstava představí mystika a vizionáře versus realistu a milovníka přírody. Že to nejde dohromady? Ale ano! Ve volném cyklu pohledů do galerijních sbírek představí Slovácké muzeum samostatnou výstavou Jana Konůpka. Rozsáhlé dílo malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a pedagoga tvoří grafiky a kresby.

„Milovníky umění, sběratele i vydavatele literatury různých žánrů zaujal především svým tematickým rozsahem. Jeho práce jsou zastoupené téměř ve všech galerijních a muzejních sbírkách,“ řekla Marie Martykánová, kurátorka této výstavy, a připomněla, jak se jeho práce ocitla ve sbírkách Slováckého muzea. „Přes stovku artefaktů věnoval na počátku 60. let 20. století doktor Jiří Konůpek, jediný umělcův syn. Důvodem tohoto velkorysého daru byla zřejmě připomínka na dávné přátelství a časté kontakty s hradišťskými bibliofily, mezi něž patřili např. Bedřich Beneš Buchlovan, Karel Jaromír Obrátil, Rudolf Kubíček, Josef Hynek Štěrba a mnozí další sběratelé grafiky.“ Výstava v přízemním sále se stane připomenutím, poctou a jistě v mnoha směrech také objevem pro současnou generaci. Stejně jako výstavu Memento Tiziani ji mohou lidé navštívit do 9. dubna 2017.