Zavedení bezplatné MHD by mohlo být motivací pro některé řidiče, aby odložili automobil a využili MHD. Omezení pro automobily zatím město nechystá.
„V tuto chvíli připravujeme podklady pro jednání rady města, aby zvážila vyhlášení jízdného zdarma v rámci meziříčské MHD. Za současné situace nelze ve městě dopravu účinně regulovat jejím odklonem, protože mimo zastavěné území města neexistuje komunikace stejné nebo vyšší třídy, po které by bylo možné zajistit obdobné dopravní spojení. Nicméně bychom chtěli vyzvat řidiče, aby se snažili pokud možno omezit používání osobních automobilů. Lidé by si měli uvědomit, že jde o zdraví nás všech,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek a podotkl, že trvale provozované průmyslové zdroje, včetně chemického průmyslu, nejsou rozhodující příčinou překračování limitů ve Valašském Meziříčí. „Na současném stavu se podílí zimní počasí s dlouho přetrvávajícími mrazy. V návaznosti na to zvýšené vytápění domácností s lokálními topeništi, dálkový přenos znečištění, doprava a v neposlední řadě špatné rozptylové podmínky,“ dodal starosta.
Podle Zprávy o životním prostředí ve Zlínském kraji 2015, kterou zpracovala společnost Cenia, je kvalita ovzduší ve Zlínském kraji dlouhodobě ovlivněna zejména dálkovým přenosem znečištění z Moravskoslezského kraje, silniční dopravou a také lokálními topeništi. „Město Valašské Meziříčí leží v kotlině, i proto je zde možné pozorovat časté inverze, které mají na rozptyl emisí negativní vliv. Lidé by měli omezit topení tuhými palivy. Přínosem ke zlepšení současného stavu by mohl být v řadě případů přechod na kotle vyšší generace. Ty jsou šetrnější k životnímu prostředí, využívají dokonalejší spalování a představují optimální způsob vytápění s vysokou účinností a výrazně snižují únik škodlivin do okolí,“ sdělil Robert Stržínek.