Cenná díla mohou lidé obdivovat už jen chvíli, pak vše poputuje zpět do depozitáře

ZLÍN - Už jen několik dní mají návštěvníci zlínské galerie možnost vidět výběr nejhodnotnějších děl z jinak veřejnosti nepřístupného galerijního depozitáře. Výstava s názvem Sto plus jedno dílo ze sbírky Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně bude k vidění ve 14|15 Baťově institutu už jen do neděle 19. února, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí institutu Alena Babicová.

Výstava představuje díla řady významných osobností české výtvarné scény uplynulých dvou století, které spoluutváří charakter sbírkového fondu zlínské galerie. I přes realizaci stálé expozice Prostor Zlín | Řády vidění zůstává sbírka z větší části uložena mimo dosah veřejnosti v uzavřeném prostředí depozitáře.

„Výstava se koncentruje na nejhodnotnější díla, která reprezentují různé časové a tematické úseky sbírky. Její název skýtá volnost výkladu a poukazuje na problematiku definování konkrétního počtu děl, která lze v rámci sledované kolekce označit za nejvýznamnější,“ uvedla Pavlína Pyšná z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Výstava doplňuje a rozvíjí pohled na etapy výtvarného umění sledované ve stálé expozici. Současně ale vnáší nové kapitoly, které se dotýkají jak kolekce umění 19. století, tak souboru děl slovenského moderního malířství. Vzhledem k prostorovým limitům je přehlídka završena tvorbou osobností generace šedesátých let 20. století, a to včetně několika časových přesahů do následujících desetiletí. Na výstavě návštěvníci mohou vidět například krajinné a portrétní díla. F. X. Procházky, J. Navrátila, J. Mánesa či V. Brožíka, ale také práce J. V. Myslbeka nebo J. Mařatky. „V rámci generace, která se zasloužila o avantgardní rozvoj výtvarného dění počátkem 20. století, se v expozici uplatňují její rozhodující osobnosti jako je E. Filla, A. Procházka nebo J. Čapek,“ doplnila kurátorka výstavy.