Výstava představuje díla řady významných osobností české výtvarné scény uplynulých dvou století, které spoluutváří charakter sbírkového fondu zlínské galerie. I přes realizaci stálé expozice Prostor Zlín | Řády vidění zůstává sbírka z větší části uložena mimo dosah veřejnosti v uzavřeném prostředí depozitáře.
„Výstava se koncentruje na nejhodnotnější díla, která reprezentují různé časové a tematické úseky sbírky. Její název skýtá volnost výkladu a poukazuje na problematiku definování konkrétního počtu děl, která lze v rámci sledované kolekce označit za nejvýznamnější,“ uvedla Pavlína Pyšná z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Výstava doplňuje a rozvíjí pohled na etapy výtvarného umění sledované ve stálé expozici. Současně ale vnáší nové kapitoly, které se dotýkají jak kolekce umění 19. století, tak souboru děl slovenského moderního malířství. Vzhledem k prostorovým limitům je přehlídka završena tvorbou osobností generace šedesátých let 20. století, a to včetně několika časových přesahů do následujících desetiletí. Na výstavě návštěvníci mohou vidět například krajinné a portrétní díla. F. X. Procházky, J. Navrátila, J. Mánesa či V. Brožíka, ale také práce J. V. Myslbeka nebo J. Mařatky. „V rámci generace, která se zasloužila o avantgardní rozvoj výtvarného dění počátkem 20. století, se v expozici uplatňují její rozhodující osobnosti jako je E. Filla, A. Procházka nebo J. Čapek,“ doplnila kurátorka výstavy.