„V současné době je bohužel stále dost dětí, které nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči. Důvodem toho bývá fakt, že se rodiče o dítě neumí, nemohou anebo nechtějí starat. Takovým dětem je potřeba zajistit včasnou, účinnou a citlivou pomoc. Jednou z variant řešení takového problému je pěstounská péče,“ řekla Kousalová.
I proto se vsetínský Odbor sociálních věcí rozhodl na podporu pěstounských rodin zaměřit. Snaží se nabízet pěstounům vzdělávací besedy, aby dokázali vytvořit dítěti bezpečné prostředí funkční, i když náhradní rodiny. Od února jsou služby poskytovány v nových prostorách v budově VZP. První vzdělávací besedy se zúčastnili čtyři pěstouni.
Besedy jsou sestaveny nejen s ohledem na potřeby a aktuální problémy pěstounů, ale také na věk dítěte. Přístupné jsou ale každému pěstounovi, podle jeho zájmu. V rámci vzdělávacích besed mají pěstouni možnost konzultovat případné problémy s psychologem, právníkem, speciálním pedagogem a dalšími odborníky. Všechny kurzy a školení mohou navštěvovat bezplatně.
„V tomto roce pěstounům nabízíme vzdělávací besedy zaměřené například na výchovné problémy dětí a jejich řešení, hledání identity dítěte, nebo preventivní besedy zaměřené na zdravý vývoj dítěte,“ upřesnila koordinátorka vzdělávání pěstounů vsetínské radnice Ludmila Pavlíková.