„Cílem je především zajistit zvyšující se nároky na hygienu a čistotu ve městě, zlepšení vzhledu, zvýšení kapacity nádob na komunální odpad a v neposlední řadě snížení nákladů na svoz komunálních odpadů,“ řekla Sladká.
Město už má vypracovanou studii, návrh počítá s 25 svozovými místy s devadesáti 90 kontejnery umístěnými po celém městě. Kontejnery pro směsný komunální odpad, papír a plasty jsou plánovány v objemu pět metrů krychlových, kontejner pro bio v objemu tři metry krychlových. Do polopodzemních kontejnerů by se však neodkládalo sklo, a to z prostorových i ekonomických důvodů. „Použití stávajících zvonů na sklo je výrazně levnější a prostorově méně náročné než řešení polopodzemní. Proto uvažujeme o kombinaci obou systémů,“ konstatovala Sladká.
Pořízení polopodzemních kontejnerů by mělo přijít na asi 8,5 milionu korun. Město chce požádat o podporu z Operačního programu životního prostředí ve výši až 85 procent. „Dotace by mohla být až 7,26 milionu korun, z vlastních zdrojů bychom tak zaplatili přibližně 1,5 milionu korun,“ upřesnila Sladká.
Náklady na svoz odpadu z polopodzemních pětikubíkových kontejnerů jsou výrazně nižší než náklady na svoz ze stávajících kontejnerů o objemu 1 100 litrů. „V ideálním případě tak můžeme předpokládat úsporu až 200 tisíc korun ročně. V kalkulaci se počítá s patnáctiletou životností polopodzemních kontejnerů a není do ní započtena finanční podpora z Operačního programu životního prostředí,“ uzavřela mluvčí brodské radnice.