Města ve Zlínském kraji se připojila ke kampani Vlajka pro Tibet

ZLÍNSKÝ KRAJ - Celá řada měst ve Zlínském kraji se i letos připojila ke kampani Vlajka pro Tibet, která má za cíl vyjádřit podporu ochrany lidských práv Tibeťanů. Serveru Zlin.cz to řekli mluvčí jednotlivých měst.

Tibetská vlajka vlála v pátek 10. března například v Otrokovicích. „Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a jedná se o vyjádření solidarity s Tibeťany. Před padesáti sedmi lety povstali obyvatelé Tibetu proti čínské okupaci svého území, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky. Při krvavém povstání proti čínské okupaci zemřelo 10. března 1959 na 80 tisíc Tibeťanů, přes milion lidí následně zemřelo ve věznicích, pracovních táborech nebo vlivem hladomoru,“ připomněla mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s úmyslem upozornit veřejnost na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. V České republice se tato akce konala letos už pojednadvacáté a pravidelně se do ní zapojují stovky obcí a měst.

Tibetská vlajka se objevila také na věži uherskobrodské radnice. „Město se ke kampani připojuje už tradičně. Vyvěšení tibetské vlajky však není jediným brodským počinem na podporu Tibetu. Ve dnech 18. března a 19. března se ve městě uskuteční Festival pro Tibet 2017, který spolupořádá kino Máj, Ulité Kafé a Namasté yoga studio,“ podotkla za uherskobrodskou radnici Markéta Švehlíková.

Už potřetí v řadě vyvěsili tibetskou vlajku také na průčelí kroměřížské radnice. „O připojení ke kampani Vlajka pro Tibet rozhodli městští radní na konci února. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města a jejich počet rok od roku narůstá. Vloni tibetskou vlajku vyvěsilo 753 radnic a 117 škol na území Česka,“ konstatovala za kroměřížskou radnici Šárka Kučerová.

Tibetská vlajka nechyběla ani na Valašsku. Visela například na budově Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm. Knihovna vyjadřuje tímto symbolickým krokem své sympatie s tibetským lidem už od roku 2000. „Knihovnu považujeme za občanskou instituci, která mimo jiné slouží jako místo setkávání lidí s různými názory a ideami. Část občanů města si vyvěšení tibetské vlajky přála a pracovníci knihovny s připojením k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet každoročně souhlasí,“ řekl ředitel knihovny Pavel Zajíc. „Vnímáme symboliku vyvěšení vlajky především v kontextu s naší částí historie, kdy jsme přes 40 let žili v nesvobodném režimu. Tibetská vlajka zároveň symbolizuje nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě,“ uzavřel ředitel Zajíc.