Dobrovolníci opět uklidí okolí řek ve Zlínském kraji

ZLÍNSKÝ KRAJ - Povodí Moravy chystá i v letošním roce další ročník úklidové akce My pro vodu - voda pro nás, která se uskuteční od konce března do půlky dubna. V rámci Zlínského kraje se bude dobrovolnický úklid týkat devíti různých úseků, a to na Zlínsku, Kroměřížsku a Valašsku, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Úklidová akce se koná letos už počtvrté v řadě. Jejím hlavním cílem je vyčistit co nejvíce kilometrů břehů a přispět tak k čistému okolí potoků a řek. S tím podniku pomáhají dobrovolníci z řad ochránců přírody, studentů, zástupců různých zájmových sdružení či jednotlivci.

„Úklid břehů se uskuteční na více jak 60 úsecích, ve Zlínském kraji jde o devět míst. Všem dobrovolníkům zajistí zaměstnanci Povodí Moravy pracovní pomůcky (pracovní rukavice) a pytle na sběr odpadu a dále zajistí svoz a odvoz nasbíraného odpadu,“ upřesnil Chmelař.

Na Valašsku se bude uklízet okolí řeky Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm, a to tříkilometrový úsek od Zuberského jezu po silniční most u Eroplánu. Sraz budou mít účastníci 5. dubna v 9.00 hodin nad silničním mostem do Bučisek na levém břehu na parkovišti. Další dobrovolníci se mohou potkat ve Valašském Meziříčí, kde se bude čistit asi 2,8 kilometru dlouhý úsek Rožnovské Bečvy od soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy po silniční most do Koutů. Sraz zájemců je 7. dubna v 9.00 hodin u soutoku řek u garáží. Očisty se dočká také okolí přehrady Horní Bečva, a to včetně pláže. Pomocníci mají sraz 7. dubna v 8.00 hodin na koruně hráze vpravo u panelové cesty. Posledním úklidovým místem na Valašsku je Vsetínská Bečva v Halenkově. Začátek je u silničního mostu Bratřejůvka a konec u silničního mostu Lušová. Jde o přibližně 3,7 kilometru dlouhý úsek. Úklid zde vypukne 7. dubna a zájemci mají sraz v 8.00 hodin před halenkovskou základní školou.

Na Kroměřížsku plánuje Povodí Moravy vyčistit okolí dvou toků, a to Juhyně v Podhradní Lhotě a Rusavy v Holešově. V Podhradní Lhotě se akce uskuteční 22. dubna a sraz je v 9.00 hodin u železničního mostu. Kdy přesně se dočká úklidu Rusava, bude jasné v pondělí 13. března.

Na Zlínsku se dobrovolníci pustí do úklidu Fryštáckého pototoka a Dřevnice, a to od soutoku s Dřevnicí po most na Vršavě a od silničního mostu do Tečovic po jez v Přílukách. Termín je 8. a 9. dubna. Dobrovolníci se mohou zapojit také do očisty Trnávky. Uklízet se bude část od soutoku Trnávky s řekou Dřevnicí v Trnavě po konec obce Trnava. Termín akce bude upřesněn v květnu. Na Zlínsku se pak zájemci mohou zúčastnit také úklidu v Otrokovicích, konkrétně od soutoku s Moravou po jez v Kvítkovicích. Termín je 1. nebo 8. dubna.

„Všichni zájemci, kteří by se do úklidové akce chtěli zapojit, jsou srdečně zváni. Mohou kontaktovat Povodí Moravy minimálně týden předem, a to e-mailem na kucerova@pmo.cz  nebo telefonicky na čísle 541 637 317 a sdělit nám vybranou lokalitu a počet osob,“ dodal Chmelař.

První ročník My pro vodu – voda pro nás vyhlásilo Povodí Moravy v roce 2014, akce se zúčastnilo téměř 1 300 dobrovolníků. V loňském roce se, i přes deštivé počasí, zúčastnilo 2 040 dobrovolníků, kteří posbírali celkem 45,5 tun odpadků a vyčistili břehy řek v celkové délce 232 kilometrů.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x