Peníze se kraji podařilo získat dodatečně od ministerstva životního prostředí a také úsporami z první vlny kotlíkových dotací v loňském roce. „Výzva k předkládání žádostí bude zveřejněna 15. března. Příjem elektronických formulářů žádostí bude zahájen 19. dubna v 8:00 a ukončen 21. dubna ve 13:00,“ informoval Vandík. Kraj si však vyžaduje právo ukončit přijímání žádostí i dříve v případě, že souhrnná výše žádostí překoná 150 procent finanční alokace pro toto kolo.
Oproti prvnímu vyhlášení však budou podle něj omezené typy zdrojů, které bude možné s podporou dotací instalovat. „Budou to pouze kotle na obnovitelné zdroje energie, tedy buď tepelná čerpadla nebo kotle výhradně na biomasu, dřevo, dřevěné pelety nebo brikety a podobně. Byla to podmínka ministerstva, které výměnu zdrojů tepla v domácnostech administruje a kraji poskytlo peníze,“ doplnil Vandík.
Cílem dotací je snížit emise z lokálního vytápění a zlepšit ovzduší. „Pozitivní novinkou je to, že předkládání žádostí bude tentokrát probíhat prostřednictvím elektronického formuláře, čímž bude utvořeno jednoznačné pořadí předložených žádostí. Žadatelé pak budou mít dalších 10 kalendářních dní na to doručit listinnou verzi žádosti na krajský úřad. Tím budou odstraněny dlouhé fronty při zahájení příjmu žádostí,“ řekl radní kraje Jan Pijáček, který je zodpovědný za řízení dotačních programů.
Další novinkou je zřízení zásobníku projektů. Zařadí se do něj všechny žádosti o dotaci, které splní kritéria, ale nebudou být moct podpořené hned z nedostatku finančních prostředků. „V případě navýšení finančních prostředků na druhou výzvu však bude možné z tohoto zásobníku tyto žádosti přímo podpořit,“ dodal Vandík.
Při prvním kole zaznamenal kraj v loňském roce velký zájem žadatelů. Celkem přijal skoro 1300 žádostí. Po kontrole jich podpořil 1245 v celkové výši přesahující 148 milionů korun. Kraj se chystá na vyhlášení další výzvy u ministerstva, během které by mohl rozdělit dalších 150 milionů korun. „O tyto peníze musíme však nejdříve požádat ministerstvo životního prostředí, proto s jejich rozdělením počítáme až ve druhé polovině roku,“ doplnil Martin Kobzáň, vedoucí odboru řízení projektů, které má kotlíkové dotace na starosti. Ministerstvo chce všem krajům ve třech výzvách do roku 2020 rozdělit na nové kotle devět miliard korun.