Ve Zlíně se chystá jarní deratizace města

ZLÍN - V průběhu března a dubna bude ve Zlíně a jeho příměstských částech prováděna jarní část deratizace. Zahájení je plánováno na 24. března a ukončení na 2. května, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Celou akci bude zabezpečovat zlínská firma Deratex, pomocí speciální nástrah, takzvaných jednorázových antikoagulantů, které deratizátoři položí do kanalizační sítě, do nor a do vybraných objektů. Tato chemická aplikace je v současné době nejspolehlivější a nejrozšířenější způsob boje proti hlodavcům.

„Obyvatelé Zlína se ale mohou do hubení hlodavců zapojit, budou-li o tom informovat pracovníky Deratexu nebo Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína,“ řekl Dvořák.

Tato deratizace se provádí kvůli ochraně lidského zdraví. Potkani jsou přenašeči původců asi třicítky nebezpečných nemocí. K nejvýznamnějším z nich patří mor, leptospirózy a salmonelózy. Druhým důvodem k hubení potkanů je snaha zabránit ekonomickým škodám, které hlodavci způsobují na potravinách, objektech, kanalizaci, komunikacích nebo na kabelových rozvodech.

„V širším povědomí lidí je ochrana před hlodavci vnímána pouze jako jejich hubení. Je ovšem nutno ji chápat jako celý systém opatření směřujících k jejich regulaci a udržení jejich populace na co nejnižší úrovni. Proto je třeba provádět deratizaci pravidelně a zároveň uplatňovat preventivní opatření, která však předpokládají určité vědomosti obyvatelstva,“ sdělil Dvořák.

Smyslem těchto preventivních opatření je co nejvíce ztížit životní podmínky hlodavců, omezit jim přístup k potravě, do objektů, obydlí, znesnadnit jim hnízdění. Veškerá opatření zahrnují správné zacházení se smetím a odpadky, včetně likvidace černých skládek. Ke zvyšování populace potkanů přispívá také krmení nutrií, koček a holubů zbytky potravy nebo zbytečné skladování nepoužívaného materiálu všude tam, kde by mohlo být vytvořeno prostředí pro hnízdění hlodavců. Dále je třeba chránit základy budov před pronikáním hlodavců, zabetonovat vchody do nor, opravit poškozené zdivo, případně oplechovat dolní části dveří hospodářských objektů, opravit kanalizační poklopy, pročistit kanalizaci, ničit porosty plevelů kolem budov a obydlí.
Jsou-li tyto zásady prevence dodržovány, dá se podle deratizátorů výskyt hlodavců podstatně snížit.

Represivní zásahy a nutnost prevence vyplývá i ze samotné biologie potkana, který dospívá po třech měsících života, samice je březí pouze tři týdny a vrhá třikrát až sedmkrát do roka pět až 15 mláďat. Jeden pár potkanů tak může mít teoreticky až 800 potomků za rok.

 

 

Sponzorem článku je společnost Deratizace Praha, která nabízí tyto služby: