Zlínská zoo slaví se supy velké úspěchy

ZLÍN - Hned dva velké úspěchy se supy bělohlavými slaví v těchto dnech Zoo Zlín. V chovatelském zázemí se vylíhlo jedno mládě a své první vejce snesla také samička, kterou zlínská zoo vypustila v Bulharsku do volné přírody, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Ve zlínské zoo panuje velké nadšení. Vylíhnutím mláděte v chovatelském zázemí totiž zoo navázala na loňský odchov tohoto majestátního dravce a úspěch samice vypuštěné do volné přírody v bulharském národním parku Sinite Kamani je snad ještě větší. Společně se samcem pocházejícím ze Španělska totiž vytvořila supí dáma ze Zlína první hnízdící pár supů bělohlavých ve středním Balkáně po téměř padesáti letech.

„Je to pro nás naprosto mimořádná událost. Doufali jsme, že naši čtyři supi, kteří byli v Bulharsku vypuštěni, se jednou zapojí i do samotné reprodukce. Ani v těch nejodvážnějších snech nás nenapadlo, že tato událost přijde tak brzy, “ poznamenal ředitel zlínské zoo Roman Horský. Do Bulharska většinou předávali mladé jedince, kteří zpravidla ještě rok strávili v aklimatizační voliéře. U supů také může trvat řadu let, než si najdou partnera na celý život.

„Naše samička, kterou bulharští ochránci pojmenovali Lesna, se vylíhla v březnu 2012. Po celou dobu o ni pečovali oba dva rodiče. To bylo nesmírně důležité. Právě přirozeně odchované mládě má všechny správné instinkty nutné pro život ve volné přírodě. V listopadu téhož roku jsme samičku letecky přepravili do Sofie. Zde si ji bulharští kolegové vyzvedli a převezli do místa jejího budoucího vypuštění, do národního parku Sinite Kamani. Aklimatizační voliéru opustila na začátku srpna 2013. Po necelých čtyřech letech si našla partnera a snesla své první vejce. A je víc než symbolické, že ve stejném období se u nás vylíhlo mládě supa, které také předáme bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody,“ doplnil ředitel Horský.

Sezení supího páru terénní pracovníci poprvé zpozorovali v neděli 12. března. Následující den se vydali vše zkontrolovat. K jejich překvapení našli hnízdo přímo na zemi. Samice vejce bránila a odmítala hnízdo opustit. Celou záležitost konzultovali s odborníky z Wildlife Rescue Centre v Staré Zagoře. Vzhledem k tomu, že vejce leželo přímo na zemi, bylo velmi zranitelné. Mohli jej snadno odnést predátoři nebo poškodit procházející stáda ovcí. Rozhodli se proto vejce odebrat a převést do líhně v záchranném centru v Staré Zagoře. „Brzy nás budou kolegové informovat, zda je vejce oplozené. Pokud by tomu tak bylo, umístí jej přímo v centru pod náhradní rodičovský pár. Avšak i pouhé snesení vejce znamená úspěch a velký příslib do budoucna,“ dodal Roman Horský.

Zoo Zlín chová supy bělohlavé od roku 1994. Je jednou z mála evropských zoo, které se daří odchovávat mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. První mládě se zde vylíhlo po 15 letech chovu v roce 2009. Stalo se prvním „zlínským“ supem vypuštěným v bulharských horách. V dalších letech zoo do Bulharska odeslala tři supy bělohlavé. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl vypuštěn v italském Toskánsku. Populace supů v Bulharsku Zoo Zlín posílí i v letošním roce. V létě do národního parku Sinite Kamani zašle vloni odchovaného samce supa bělohlavého.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x