Zlín je druhým podnikatelsky nejpřívětivějším městem kraje

ZLÍN – Druhým nejpřívětivějším městem ve Zlínském kraji se stal Zlín. Vyplynulo to ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys, ve kterém ho předčily pouze Vizovice, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Výzkum provedla agentura Datank. „Ke Zlínu ve svém hodnocení píše, že mezi jeho silné stránky patří především vysoký podíl podnikatelů, nejvyšší výdaje na podporu veřejné dopravy a vysoký počet studentů a učňů odborných škol, který indikuje dostatek kvalifikované pracovní síly,“ uvedl Dvořák.

Zlín se dlouhodobě snaží profilovat jako město vstřícné k podnikání a podnikatelům. „Vytváří pracovní místa, zaměstnávají lidi, vytváří hodnoty, odvádí daně. Je bezesporu v zájmu města, aby se zde podnikání dařilo,“ řekl primátor Miroslav Adámek.

Jedině prosperující město má podle něj šanci na to, aby z něj lidé nejen neodcházeli, ale aby se vraceli zpět nebo se do něj přestěhovávali odjinud za prací a bydlením. „To platí nejen pro Zlín, ale pro celý kraj. Perspektivu máme v současnosti dobrou, podle ekonomů region vykazuje druhý nejvyšší výkonový růst hned po Praze,“ doplnil Adámek.

Za Vizovicemi a Zlínem byl Holešov, dále Valašské Klobouky, Kroměříž, Uherské Hradiště, Luhačovice, Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí.

Závěrečná zpráva srovnávacího výzkumu Město pro byznys také podle Dvořáka uvádí, že „Zlínský kraj, který je v porovnání s jinými obdobně velkými kraji České republiky specifický svou orientací na zpracovatelský průmysl, se v současnosti potýká se zásadním nedostatkem kvalifikované pracovní síly. V únoru bylo v celém kraji bez práce jen 19 871 občanů z celkových 388 tisíc obyvatel ve věku 15 až 64 let. Je povzbuzující, že problémy podnikatelů, nejen v otázce zaměstnanosti, nejsou radnicím napříč Zlínským krajem lhostejné. Všechna soutěžící města v celorepublikovém srovnání dosahovala nadprůměrných výsledků v otázkách otevřenosti a komunikace s našimi podnikateli, ochotou napomáhat k řešení společných problémů.“