„Je to pro nás formální akt. Spolupráce, která léta běží, bude pokračovat dál. Je to završení restitučního procesu. Pro chod zámku se ale nic nezmění, klíče si do Olomouce neodvezeme,“ uvedl k dnešnímu ceremoniálu generální vikář olomouckého arcibiskupství Josef Nuzík.
Arcibiskupství se dohodlo s Národním památkovým ústavem (NPÚ) na tom, že bude památky nadále spravovat. NPÚ se postará o běžné provozní výdaje a zajistí i návštěvnický provoz. V jeho režii je nadále také vstupné. Větší investice bude hradit vlastník památek, kterým je arcibiskupství.
Nevyjasněna zatím zůstává budoucnost Květné zahrady, která je stejně jako Podzámecká zahrada a zámek zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stát ji církvi s ohledem na velké z fondů EU podpořené investice nevydal. Podle Nuzíka se arcibiskupství ještě nerozhodlo, zda se v této věci obrátí na soud.
Chystaný projekt obnovy památek zahrnuje na zámku rekonstrukci střech a mobiliáře i restaurování Sněmovního sálu. V Podzámecké zahradě by měl být obnoven vodní systém a také Pompejská kolonáda, která je největší z tamních drobných staveb. Obnova čeká i Mlýnskou bránu, objekt poblíž zámku. Pokud arcibiskupství dotaci získá, práce začnou zřejmě příští rok.
Dnes arcibiskupství ukončilo projekt obnovy obrazů a nábytku na zámku. Za necelých 19 milionů korun se podařilo restaurovat pět desítek obrazů a tři desítky kusů historického nábytku. Arcibiskupství také koupilo vybavení pro ochranu sbírkových předmětů.
Sezonu dnes na zámku zahájila výstava věnovaná restaurátorovi a malíři Františku Syslovi, který v letech 1961 až 1968 restauroval slavný obraz Apollón a Marsyas. Na zámku je ode dneška také v obrazárně otevřený Kabinet kresby s několika desítkami děl umělců z 15. a 16. století. Doplnil tak kabinety hudby, mincí a zahradní kultury, které byly otevřené v minulých letech.