Uherský Brod má novou dětskou knihovnu

UHERSKÝ BROD - Dětské oddělení Knihovny Františka Kožíka v Uherském Brodě se přestěhovalo do nových prostor. Aktuálně si mohou malí čtenáři chodit půjčovat knihy do prvního patra Panského domu, do někdejšího baletního sálu, serveru Zlin.cz to za uherskobrodskou radnici sdělila Markéta Švehlíková.

Kromě nové dětské knihovny byly zároveň otevřeny zrenovované prostory galerie před knihovnou, které navrhl akademický sochař a designer Vojtěch Anderle a byl také odhalen vývěsní štít u vrat Panského domu, jehož autorem je uherskobrodský výtvarník Jaroslav Bureš.

Baletní sál, ve kterém nyní dětská knihovna sídlí, se po rekonstrukci proměnil k nepoznání. Slavnostní otevření si kromě starosty Patrika Kunčara a místostarostů Petra Vrány a Jana Hrdého nenechali ujít ani Zdeňka Friedlová, ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a Radovan Jančář, ředitel hradišťské Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana a další hosté.

„Ten prostor tak, jak je zpracovaný, je skutečně mimořádný počin v knihovnictví. Existuje dokonce i stejnojmenná cena, která se uděluje, a já věřím, že bychom ji mohli získat,“ uvedl Jan Zapletal, ředitel Domu kultury, pod který knihovna spadá.

Autory a realizátory designového návrhu dětského oddělení jsou Michal Roman a Aleš Pastorek. „Jak už řekl Jan Zapletal – chtěli jsme něco neobvyklého, něco originálního, něco jiného. A teď to máme. Filozofií naší firmy je dělat věci netradičně tak, aby byly nenapodobitelné. A já vám mohu slíbit, že druhou takovouto knihovnu nikde jinde nenajdete,“ řekl Aleš Pastorek a Michal Roman jej doplnil: „Myšlenka byla nějak ten prostor rozdělit. Jednu část udělat pro teenagery tak, aby je to přitáhlo k četbě. Udělali jsme jim takové trochu klubové prostředí – je tu imitace rzi, šikmé police… Druhá část je určená pro malé děti a je hodně ve dřevě. Abychom maximálně využili prostor, který tady je k dispozici, udělali jsme pódium. Ze stejného důvodu jsou police umístěny i ve výšce, kam dítě samozřejmě nedosáhne. Ale budou k tomu ještě schůdky a obsluhovat to budou paní knihovnice,“ objasnil.

Na zrekonstruované prostory se přišel podívat i zhmotněný duch Václava hraběte z Kounic a jeho manželky Josefíny. Někdejší majitel Panský dům v závěti odkázal městu s tím, že bude sloužit kulturním účelům. „Moje maminka byla osobní přítelkyní Boženy Němcové. Coby sedmiletý jsem na jejím stolku tajně čítával Babičku, kterou paní Božena věnovala přímo mé mamince Eleonoře. Jsem proto rád, že závěť byla naplněna, že tyto prostory budou sloužit dětem a knihám,“ prohlásil hrabě.

Vedoucí Knihovny Františka Kožíka Věra Lovecká na závěr připomněla, že po celý měsíc květen budou nové dětské čtenáře přihlašovat zdarma.

 

--> --> --> --> -->