Na holešovském zámku je k vidění nová výstava o slavných vilách Polska a Slovenska

HOLEŠOV - Zámek Holešov otevřel novou výstavu, tentokrát o slavných vilách Polska a Slovenska. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Výstavní projekt Slavné vily Polska a Slovenska je spojením dvou výstav, které na chodbách prvního patra zámku prostřednictvím šedesáti panelů představují průřez unikátní architekturou vil a rodinných domů našich severních a východních sousedů. Výběr nabízí procházku po vilách a rodinných sídlech z různých období – od barokních rezidencí až k nejnovějším projektům. Ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov a Městem Holešov ji připravilo nakladatelství Foibos. Výstava trvá do 31. května.

„Výstava Slavné vily Polska byla dosud prezentována ve vratislavském Muzeu architektury a její části byly také k vidění v Evropském parlamentu v Bruselu a v Centru architektury v Ostravě.  Prezentuje vily z 19. století, vily, které byly postaveny na počátku 20. století, ale i současnou tvorbu charakteristickou surovostí, asketismem, betonem a sklem. Mezi tvůrci najdeme jména světového věhlasu jako je Karl Friedrich Schinkel, Hans Poelzig, Max Berg, Ludwig Mies van der Rohe, Henry van de Velde, Ernst May, ale i méně známé jako Stanisław Witkiewicz, Adolf Szyszko-Bohusz, Karol Schayer, Bohdan Pniewski, Robert Konieczny,“ upřesnila Podhajská.

Druhá část výstavy Slavné vily Slovenska představuje průřez vilovou architekturou celé republiky od baroka do současnosti. Zřetel však klade také na římské vily pocházející ze 2. až 3. století. Osou expozice jsou tvořivé životní příběhy architektů a stavebníků včetně příběhů jednotlivých domů od návrhů a plánů až po okolnosti vzniku a popisu prostředí. Vybrané stavby jsou příkladem architektonického myšlení, ukázkou životního stylu a charakterizují své tvůrce, majitele i obyvatele. Zmíněna jsou historická jména, jako byl Jan Cini, Bernard di Zanobi de Gianotis a Filip z Fiesole, ale také například Michal Milan Harminc či současníci Josef Ondriaš či Jiří Závodný.

Fotografie, plány a skici na panelech doplňují doprovodné texty, poutavé příběhy, které odkrývají historické reality a seznamují návštěvníka s ambicemi a senzitivitou majitelů domů.