„Hlavní výhodou našeho řešení je nízká spotřeba energie, což se projeví zejména v zimě,“ řekl serveru Zlin.cz ředitel společnosti Roman Šalomoun. Futura vyjde přibližně na 80.000 korun a je určena pro nízkoenergetické a pasivní domy do 300 metrů čtverečních plochy. Na podzim chce Jablotron Living Technology uvést na trh také rekuperační jednotku pro menší domy.
Pasivní dům má velmi nízkou spotřebu energie. Rozhodující je přitom zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává vevnitř. Unikátní řešení větrání, které vymysleli v Holešově, zaujalo před několika lety majitele Jablotronu Dalibora Dědka. Rozhodl se proto do tehdejší firmy Air Pohoda vstoupit a začlenit ji do svého holdingu.
Na vývoj mateřská společnost Jablotron své holešovské divizi poskytla 60 milionů korun. Jablotron Living Technology má kolem dvou desítek zaměstnanců. Kvůli narůstajícímu počtu objednávek musí přijímat další zaměstnance. Sídlí v Technologickém parku Progress, který patří krajské společnosti Industry Servis ZK. V budoucnu by firma chtěla v zóně postavit vlastní halu. Veškeré stavby zde ale zatím blokují ekologická sdružení.
Jablotron je českou skupinou technologických firem s vlastním vývojem i výrobou a tradicí od roku 1990. Zaměřuje se především na zabezpečovací systémy včetně navazujících bezpečnostních služeb. Skupinu dnes tvoří na dvě desítky firem a zaměstnává 700 lidí. Hlavní sídlo má v Jablonci nad Nisou.