Zlínský kraj vede evidenci válečných hrobů, je jich více než 1300

ZLÍNSKÝ KRAJ – Více než 1300 válečných hrobů a pietních míst se nachází na území Zlínského kraje. Jejich evidenci si vede krajský úřad, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Kraj vede souhrnnou evidenci v souladu se zákonem. „Pravidelně informuje ministerstvo obrany o počtech a stavech a také koordinuje péči o válečné hroby v rámci celého kraje,“ uvedla Janečková.

Kraj spolupracuje s vlastníky. „Díky spolupráci s vlastníky válečných hrobů, se starosty obcí, se Spolkem pro vojenská pietní místa, s Krajským vojenským velitelstvím, Klubem výsadkových veteránů, Svazem letců ČR, Svazem bojovníků za svobodu, s tělovýchovnými jednotami Sokol a Orel, se skauty, se sbory dobrovolných hasičů a s dalšími subjekty se nám daří doplňovat evidenci o další válečné hroby a zachovávat tak i pro budoucí generace vzpomínky na oběti všech válečných konfliktů,“ uvedl Karel Malinovský, vedoucí oddělení pro zvláštní úkoly krajského úřadu. Právě toto oddělení má problematiku na starost.

Podle Malinovského se o každém válečném hrobu vede podrobná dokumentace. „Má i fotografii a kontaktní osoby zodpovědné za jeho údržbu,“ doplnil Malinovský. V současnosti je v kraji přesně 1309 válečných hrobů a pietních míst. „Jejich počet se v posledních letech zvyšoval, protože některé obce budovaly nová pietní místa v souvislosti s výročími 1. světové války,“ dodala Janečková. Centrální evidence válečných hrobů a pietních míst je veřejně přístupná i na internetu na stránkách http://www.valecnehroby.army.cz/evidence-valecnych-hrobu.

Péčí o válečné hroby se rozumí nejen jejich údržba, úprava a ochrana, ale také zřizování nových hrobů, jejich přemísťování či rušení včetně exhumací. Péči o válečný hrob zabezpečuje jeho vlastník. Ve velké většině jsou těmito vlastníky obce, na jejichž území se pietní objekty nacházejí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x