Slavnostní zahájení letošního ročníku se uskuteční v sobotu 20. května 2017 v Praze na Vyšehradě. „Vždy se jedná o celodenní hojně navštěvovanou společenskou akci s koncerty, kde vystupují známé skupiny a interpreti, každoročně například Spirituál Kvintet. Kulturu Zlínského kraje reprezentují naše soubory. Vloni to byly Zvonky dobré zprávy a Kunovjané. Součástí vernisáže bude i bohatý doprovodný program. Na Vyšehradě u Starého purkrabství setrvává kompletní výstava jeden měsíc a poté putuje rozdělená do dílčích kolekcí po celé vlasti. Ve Zlínském kraji by měla být vystavena při DNI KRAJE na konci září,“ sdělil radní Jan Pijáček.
Putovní výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění od roku 2009 a Zlínský kraj se minulých ročníků pravidelně účastnil. „Výstava je příležitostí, jak veřejnost seznámit s různými příklady zdařilých proměn realizovaných v sídlech i v krajině. Jednotlivé projekty přihlašují města a obce. Letos je jich 13. Představení těchto proměn v národní úrovni je jednak dokumentací řady pozoruhodných projektů, které mohou inspirovat ostatní, a zároveň má efekt i z hlediska cestovního ruchu, protože lidé se dozví i o místech dosud pro ně třeba neznámých,“ řekl Pijáček, který má na starost řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch.
Výstava nabídne ze Zlínského kraje opravu kostela Sv. Cyrila a Metoděje v Babicích, dětské hřiště v Horním Němčí, revitalitalizaci středu obce ve Hvozdné, výstavbu větrného mlýna v Jalubí, rekonstrukci obecního úřadu v Kašavě, Panský dvůr v Kunovicích, rekonstrukci zastávky v Osíčku, rekonstrukci kulturního domu v Suché Lozi, revitalizaci hřbitova ve Velké Lhotě, muzeum ve Vlachovicích, Chalupářské centrum ve Vysokém Poli, muzeum hasičů ve Zděchově a revitalizaci veřejného prostranství ve Žlutavě.
Jednotlivé projekty budou představeny na laminovaných plakátech velikosti B1, na kterých jsou vždy dvě velké fotografie původního a renovovaného stavu daného místa doplněné textem v češtině a v angličtině. „Plakáty na kovových stojanech pak putují v sedmi až dvanácti kolekcích po celé České republice po knihovnách, hradech a zámcích, univerzitách, úřadech, školách, nádražích či významných regionálních akcích,“ vyjmenovala Janečková.
Kraj se podílí na programu při slavnostním zahájení na pražském Vyšehradě. „Odhadované celkové náklady Zlínského kraje za účast v roce 2017 činí asi 70 tisíc korun. Každá vystavující obec přispívá částkou 4800 korun,“ uzavřela Janečková.