Vsetín obtěžují černé skládky, radnice hrozí viníkům postihem

VSETÍN - Odbor životního prostředí ve Vsetíně registruje hned několik míst ve městě, kde opakovaně vznikají černé skládky. Jejich likvidace odčerpává z městského rozpočtu ročně desítky tisíc korun, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí vsetínské radnice Jiří Žůrek.

„Původcům černých skládek, pokud budou dopadeni, hrozí vysoké pokuty,“ připomněl Žůrek.

Jen v loňském roce registrovaly Technické služby města Vsetína 70 černých skládek. Náklady na jejich úklid, a to bez poplatků za likvidaci odpadu, činily 110 tisíc korun. „V každém sídlišti jsou místa, kde se čas od času objeví černá skládka. Dlouhodobě však občané odkládají odpad ze zahrad na rohu domu čp. 1570 v ulici Na Hrázi na Rybníkách. Za budovou knihovny zase tvoří pravidelně černou skládku poházené papírové kartony zřejmě od některého z obchodníků v okolí,“ uvedla Jana Zvoníčková z technických služeb.

Ani situace v letošním roce není zatím lepší. Sotva skončila zima, objevilo se množství odpadů v lesíku pod Hrbovou nad bývalým objektem společnosti Josta. „Radní Bohumila Holeňová, která je jednatelkou Městských lesů Vsetín, jež se o tento prostor starají, nás upozornila na množství nejrůznějšího odpadu, který je v lesíku naházen. Pracovníci veřejně prospěšných prací z technických služeb následně provedli vyčistění této lokality, přičemž nasbírali 360 kilogramů objemného odpadu a 220 kilogramů směsného odpadu. Ten byl pak převezen do sběrného dvora na Bobrky. Město jen za tento úklid zaplatí 4000 korun zbytečně,“ přiblížila případ černé skládky Vlasta Živocká z odboru životního prostředí.

Další případ opakovaného ukládání biologického odpadu se objevuje po jarních úklidech zahrádek v ulici Pod Žamboškou na Rybníkách. „Na městský pozemek v sousedství ZŠ Integra lidé odkládají ořezy ze stromů a výhraby. Také v tomto případě porušují zákon a dopouštějí se přestupku,“ řekla dále Živocká, podle níž za tuto činnost hrozí pokuta 75 tisíc korun a v případě, že je původcem skládky firma, je postih mnohonásobně vyšší.

Občané města přitom nemají důvod zbavovat se svého odpadu zahozením do lesního prostu či jinde mimo určená místa. Ve sběrných dvorech totiž mohou tento odpad uložit zdarma a nezatěžovat životní prostředí ani městskou pokladnu, která pak musí likvidaci odpadu platit.

„Dle zákona navíc mají lidé dokonce povinnost odkládat odpad pouze na místa k tomu určená, jinak jim hrozí výše uvedená pokuta,“ doplnil Žůrek.