Hejtman Čunek při zahájení koncertu řekl: „Převzít záštitu nad touto akcí je příjemné, protože je to akce bohulibá, která těm, kdo kostely běžně nenavštěvují, poskytuje příležitost k určitému vysvětlení pojmů naší kultury ovlivněné křesťanstvím.“ Čunek dále pokračoval slovy, že v době sílící islamizace si lidé často kladou otázky, jaký bude další vývoj Evropy, a třeba právě projekty, jako jsou Otevřené brány, můžou napomoci k tomu, abychom si vážili naší kultury.
Arcibiskup Jan Graubner vyslovil prosbu o požehnání projektu a všem, kdo se na něm podílejí. „Dříve bývalo běžné, že kostely byly otevřené, ale doba se změnila a i v těchto posvátných místech se začalo krást. Musely se tedy začít zamykat. Jsem rád, že alespoň v některých chrámech zůstává možnost vejít a dopřát si možnost zklidnění. Přál bych si, aby i ti, kdo nepřicházejí kvůli modlitbě, zažili dotyk něčeho krásného,“ řekl Graubner.
To, že jsou Otevřené brány založené na spolupráci měst, obcí, farností, kraje a dalších partnerů, vyzdvihl radní pro kulturu a spolupráci s církvemi Miroslav Kašný, který je garantem projektu. „Zlatá nit setkávání a spolupráce je přítomna v celém tomto projektu a mám radost, že se od něj odvíjejí i doprovodné kulturní iniciativy,“ uvedl Miroslav Kašný.
Přítomni byli i další členové Rady Zlínského kraje: Michaela Blahová a Jan Pijáček. Za město vyzdvihl význam a přínos Otevřených bran místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec.
Zahajovací koncert připravili žáci a učitelé Základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Letos byla sezona Otevřených bran touto formou oficiálně zahájena poprvé.
Návštěvníci i kolemjdoucí si mohli v prostranství před kostelem prohlédnout také výstavu dětských výtvarných prací s tematikou sakrálních staveb. Ta bude od 9. do 31. května k vidění v Baťově mrakodrapu. Následně bude většina obrázků nabídnuta k výzdobě zařízení sociálních služeb.
Zlínský kraj pro letošní sezónu zprovoznil nový webový portál, který redakčně spravují přímo zástupci jednotlivých farností. Mohou tak informovat veřejnost o zajímavých akcích a přispívat i k rozvoji cestovního ruchu v regionu. V současné době je ve Zlínském kraji do projektu zařazeno 28 kostelů, ve kterých je návštěvníkům poskytován bezplatný výklad průvodce, a to buď v celotýdenním, víkendovém, nebo smíšeném režimu.