Učitelé v kroužcích často suplují výchovnou práci rodin, zaznělo na konferenci

ZLÍN - K zajímavým zjištěním došli účastníci konference pedagogů volného času, která se před nedávnem uskutečnila ve Zlíně. Server Zlin.cz o ní informovala mluvčí zlínského krajského úřadu Renata Janečková.

Jaká je budoucnost zájmového vzdělávání v České republice? Jsou dostatečně ohodnoceni odborníci, kteří se pravidelně věnují volnému času dětí a mládeže? Existuje dost kvalitních zájmových činností, do kterých mohou rodiče přihlásit své potomky? Těmto a jiným souvisejícím otázkám se dnes v 14I15 Baťově institutu ve Zlíně věnovala druhá Konference pedagogů volného času. Záštitu nad akcí převzal vedle ministryně školství také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Pedagogy volného času přišel pozdravit a povzbudit v jejich práci také radní pro školství Petr Gazdík a členka Rady Zlínského kraje Margita Balaštíková. Pozvání přijala také řada starostů a místostarostů, zástupci Ministerstva školství a další zájemci z řad odborné veřejnosti.

Představitelé nejvyššího vedení Zlínského kraje se shodli na tom, že ti, kdo s dětmi pracují ve střediscích volného času, často suplují práci rodiny, když usilují o to, aby děti trávily svůj mimoškolní čas zajímavým a tvůrčím způsobem.

„Dřív se na výchově dětí podílely rodiny, například i aktivním zapojením do Junáku. Doba se posunula a někteří rodiče si myslí, že za výchovu jejich dětí zodpovídáte vy. Bohužel musíte v mnoha případech nahrazovat rozvrácené rodiny. Je to práce nesmírně těžká – o to, víc, že máte zákonem daná omezení oproti právům rodičů,“ řekl při zahájení účastníkům konference hejtman Jiří Čunek.

Radní pro školství Petr Gazdík poděkoval za zájem řadě přítomných starostů a místostarostů. „Vaše účast svědčí o tom, že si města a obce uvědomují, jak důležité téma to je. „Na pedagogice volného času se naplno projevují problémy školství, v němž je katastrofálně málo peněz. Hodně si slibujeme od zákona o regionálním školství, který by se měl pozitivně promítnout i do této oblasti,“ vyjádřil se Petr Gazdík.

Radní Margita Balaštíková účastníkům konference připomněla, že krajský Odbor životního prostředí a zemědělství poskytuje prostřednictvím některých dotačních programů možnosti, jak v dětech právě v rámci zájmových aktivit posilovat vztah k přírodě a učit je žít v souladu s ní.

Konference, jejím ústředním tématem bylo financování, upozornila na význam profese pedagoga volného času a na důležitost prevence před šikanou, drogami a dalšími nežádoucími jevy. „Zatímco rodiče svým dětem pečlivě vybírají základní či střední školu, na jejich plnohodnotný volný čas mnohdy zapomínají,“ řekla za pořadatele Jiřina Kovářová, ředitelka Domu dětí a mládeže Sluníčko Otrokovice. Doplnila, že v České republice zbytečně složitá legislativa komplikuje rozvíjení oblasti volného času a také možnost rozvíjení kvalifikačních předpokladů v Domech dětí a mládeže a Střediscích volného času.

V rámci setkání se uskutečnily workshopy, které mohou účastníky motivovat k odbornému růstu. Například workshop Animace vedl Marek Wiesenganger z Trnavské univerzity nebo program Hry – Radek Ježowicz z Domu dětí a mládeže z Olomouce. Mluvilo se také o Kouzlech s moosgummou, nových trendech v táborové činnosti a také o správné komunikaci s dětmi se zdravotním postižením.

Na konferenci byla k dispozici ukázka didaktických hraček, naučných a sportovních pomůcek.