Školáci si v Brodě vyzkoušeli svůj talent pro řemeslné obory

UHERSKÝ BROD – Zábavně naučné dopoledne s názvem Řemeslo má zlaté dno ve středu 10. května již popáté uspořádalo Střední odborné učiliště Uherský Brod. O akci informoval server Zlin.cz Jan Vandík ze zlínského hejtmanství.

Tradičně bylo naučné dopoledne určeno žákům 7. a 8. ročníků základních škol, kteří si během něj mohli vyzkoušet své předpoklady a talent pro některé řemeslné obory. „Konání této akce je jednou z aktivit, jimiž se Zlínský kraj společně se školami, které zřizuje, snaží podnítit zájem žáků právě o studium řemeslných oborů,“ řekl Vandík.

Možnost prověřit si svoji manuální dovednost využily celkem dvě stovky žáků, a to v těchto oborech: Zedník, Tesař, Podlahář, Malíř a lakýrník, Klempíř, Instalatér, Zahradník, Automechanik, Pekař, Opravářské práce a Opravář zemědělských strojů. Na jednotlivých stanovištích je čekala například výroba jednoduché píšťalky z připravených plíšků (obor Klempíř), skládání podlahy z dýhových dílků (Podlahář), osázení betonové misky rostlinkami skalniček (Zahradník) nebo výroba ptačího krmítka z dřevěných dílů (Tesař).

Zlínský kraj, který je zřizovatelem Středního odborného učiliště Uherský Brod, na akci zastupoval radní Jan Pijáček. Ten si některá z řemesel také sám vyzkoušel.
Zájem o studium řemesel mezi žáky základních škol se kraj snaží vzbudit také například prostřednictvím systému podpory řemesel v odborném školství. Ten úspěšně realizuje již téměř deset let. Založen je na tom, že u podporovaných oborů jsou žákům, kteří splní stanovené podmínky, vyplácena stipendia.

„Další aktivitou je projekt takzvaných sdílených dílen, kdy na 16 středních školách zřizovaných krajem jsou zdejší moderní učebny, dílny či laboratoře přístupny také žákům základních škol, což jim umožňuje získat konkrétní představu o tom, co jednotlivé řemeslné nebo technické obory obnášejí,“ dodal Vandík.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x