Odborníci ze Zlínského kraje se jeli na Island učit, jak pracovat s problematickými rodinami

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zástupci Zlínského kraje, kteří mají v kompetenci sociálně právní ochranu dětí, absolvovali speciální stáž na Islandu, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí kraje Renata Janečková. Tam se učili, jak pracovat s rodinou, která má problémy s péčí o malé či dospívající děti, a to pokud možno přímo v domácnostech, jak předcházet případům sexuálního zneužívání dětí či jak pomoci rodinám vychovávajícím dítě s handicapem.

Stáž absolvovala skupinka odborných pracovníků sociálního odboru krajského úřadu, zástupci organizací poskytujících sociální služby tohoto charakteru a radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor. Služební cesta se uskutečnila v rámci projektu  Mezinárodní spolupráce v oblasti Ohrožené děti a mládež, jehož podstata spočívá ve výměně zkušeností mezi Zlínským krajem a zahraničním partnerem na Islandu. Celkové výdaje projektu jsou vyčísleny na více než 1,2 milionu korun a je plně hrazen z dotace EHP fondů.

„Ve třech konkrétních zařízeních realizuje Zlínský kraj pilotní program transformace s cílem snížit počet dětí umístěných do ústavní péče a pomoci rodinám zejména formou terénních a ambulantních služeb. Cílem je zvýšení rodičovských kompetencí tak, aby děti mohly setrvat ve svém přirozeném rodinném prostředí. Pokud se rodiny potýkají s problémy, na něž samy nestačí, je potřeba, aby jim byla poskytnuta nabídka odborné pomoci. Považuji za opravdu krajní řešení oddělit děti od rodiny umístěním do ústavní výchovy. Je nutné hledat veškeré možnosti pro podporu přirozeného domácího prostředí a k tomu jsou také sociální služby nově připravovány v transformačním procesu,“ uvedla radní Michaela Blahová. Transformovanými zařízeními jsou Dětské centrum Zlín, Dětský domov a základní škola Liptál a Centrum Áčko Valašské Meziříčí.

„Česká republika nemá zatím v tomto ohledu dostatek zkušeností a vzhledem k tomu, že s transformací teprve začínáme jako jeden z prvních krajů, je nezbytné využít zkušenosti ze zemí, kde již transformace úspěšně proběhla. Jde o to převzít osvědčené poznatky z praxe, abychom předešli případným chybným krokům. Po Holandsku, kde byly v minulých letech navázány vztahy velmi dobré spolupráce, je to nyní Island, který je pro nás v mnoha ohledech směrodatnou inspirací,“ sdělila radní Michaela Blahová.

Podle vedoucí krajského odboru sociálních služeb Heleny Miklové jsou pro naše podmínky zvláště přínosné například možnosti podpory rodin s handicapovanými dětmi a také program na zvýšení rodičovských dovedností takzvaným tréninkem rodičů. Obě tyto metody jsou založeny na maximálně partnerském přístupu pracovníků a klientů.