Školačka vystavuje v brodské knihovně svou sbírku mazacích gum

UHERSKÝ BROD - Velmi zajímavá výstava je k vidění v Knihovně Františka Kožíka v Uherském Brodě. Místní školačka se tu rozhodla ukázat veřejnosti svou velkolepou sbírku mazacích gum, serveru Zlin.cz to uvedla za uherskobrodskou radnici Elen Fremlová.

Výstava mazacích gum je v brodské knihovně k vidění do 30. června. Návštěvníci zde budou moci obdivovat stovky exponátů sběratelky Silvie Jálové. Jde o teprve desetiletou školačku z uherskobrodské Katolické základní školy. I samy knihovnice připouštějí, že je to snad vůbec poprvé, kdy na půdě knihovny má svou vlastní výstavu tak malé dítě. Gumy z její sbírky jsou vystaveny v galerii v oddělení pro dospělé čtenáře v 1. patře Panského domu.

„Mazací gumy jsem začala sbírat v době, kdy jsem chodila do druhé třídy. Jednoho dne jsem se tak zkrátka rozhodla. Ve sbírání gum mi hodně pomáhá maminka,“ svěřila se malá školačka. Přesto, že se sběratelské vášni věnuje teprve dva roky, může se pochlubit více než třemi stovkami různých mazacích gum a pyšní se třetí největší sbírkou gum v rámci České republiky.

Na Moravě má Silvie z Uherského Brodu velkou „konkurentku“. Mazacím gumám totiž před mnoha lety propadla i Lucie Lichnovská z Drahanovic v Olomouckém kraji. Ta se na stírací gumy zaměřila už v roce 1989 a v roce 2013 čítala její sbírka už  přes 2 500 pryží z 19 zemí světa.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x