Nemocnice ve Zlíně a Hradišti získaly desítky nových monitorů dechu

ZLÍN, UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Celkem 40 nových monitorů dechu věnovala dvěma nemocnicím ve Zlínském kraji Nadace Křižovatka. V Uherskohradišťské nemocnici převzali 14 přístrojů, v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně pak 26, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí obou nemocnic Dana Lipovská.

Hradišťská nemocnice získala monitory dechu v hodnotě přes 41 tisíc korun, zlínská nemocnice obdržela stejná zařízení za více než 77 tisíc korun.

„Monitor dechu je zařízení, které upozorní zvukovým signálem okolí, že kojenec přestal dýchat na více jak 20 vteřin, a umožní tak na tuto životohrožující situaci okamžitě reagovat (zahájením resuscitace, přivoláním odborné pomoci). Jeho použití tak podstatně zvyšuje bezpečnost péče o malé děti, zvláště během jejich spánku. Za dobu spolupráce s Nadací Křižovatka zachránily tyto přístroje život minimálně dvěma dětem. Chtěli bychom proto velmi poděkovat nadaci a všem sponzorům za pravidelnou obměnu těchto zařízení na našem oddělení,“ prohlásil Jan Petrželka, primář dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Přístroje se podařilo získat díky společnostem EVPÚ, V.P.M.-Trans, Hamé a Fonergy.

Za zlínskou nemocnici převzal přístroje primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko. „S monitory máme velmi dobré zkušenosti a jsme opravdu rádi, že nadace na nás myslí a už více než 15 let nám je dodává. I díky nim jsou maminky mnohem klidnější,“ řekl primář Macko.

Monitory pořídila nadace z finančních darů sponzorů. „Letos přístroje financovaly společnosti ALPIQ, Teplárna Otrokovice, Continental Barum, Mitas, Local Energies, Kovárna VIVA a BC LOGISTIC,“ upřesnila ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

Díky darům nadace, respektive sponzorů, může novorozenecké oddělení monitory dechu půjčovat maminkám i domů na nezbytně nutnou dobu. „Při odchodu s miminkem z porodnice jich této možnosti využívá stále více,“ dodal primář Macko.

Nadace Křižovatka se jako jediná v ČR aktivně věnuje podpoře povědomí o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), ke kterému dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců věku. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí. Monitory hlídají kromě zástavy dechu také apnoe pauzy – bezdeší a jiné nepravidelnosti dechu.