Ve městech budou brzy lavičky, na kterých si lidé budou moci dobíjet mobilní telefony a elektrokola

BÍLOVICE - Ve městech budou brzy veřejné lavičky, na kterých si lidé budou moci dobíjet své mobilní telefony a elektrokola. Na trh je uvádí skupina mmcité z Bílovic na Uherskohradišťsku. Lavička na nabíjení telefonu je vybavena USB, lavička s nabíjením elektrokol má úložný prostor s USB a elektrickou zásuvkou. Novinkou je také podsvícení laviček.

Podle hlavního designéra a spolumajitele mmcité Davida Karáska bylo cílem dát stávajícím výrobkům mmcité nové možnosti využití. Lavičky Blocq, Radium a Woody i lehátko Rivage jsou kromě USB a osvětlení doplněné o stolky, na které lze odložit jídlo, pití, tablet nebo knihu. Uzamykatelný box v lavičce se zásuvkou pro nabíjení elektrokol i jiných spotřebičů je dostatečně velký i k odložení přilby nebo batohu.

Lavičky budou napojeny na elektřinu od země kabelem. Podle Karáska chce ale mmcité ještě do konce letošního roku představit i varianty laviček s fotovoltaickým napájením. Skupina mmcité novinkou reaguje na stávající trend v cyklodopravě a na přibývající počet elektrokol.

Skupinu tvoří asi deset firem. Hlavní jsou dvě, mmcité 1, která vyrábí městský mobiliář, a mmcité +, jejímž výrobním programem jsou zastřešení pro dopravní terminály a protihlukové stěny. Karásek mmcité založil na začátku 90. let jako tehdejší student designu se spolužákem Radkem Hegmonem. Skupina měla loni obrat kolem 800 milionů korun, většina tržeb je ze zahraničí.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x