Astronom pokřtí knihu o orlojích na Uherskobrodsku

UHERSKÝ BROD - Známý uherskobrodský astronom Rostislav Rajchl napsal knížku o astronomických hodinách a orlojích Uherskobrodska a hodlá ji počátkem června pokřtít. Serveru Zlin.cz to sdělila Eva Plášková z brodského Městského informačního střediska.

Rostislav Rajchl se astronomickými hodinami a orloji na Uherskobrodsku zabývá už několik let a nyní se na toto téma rozhodl vydat knihu. „Povídání s autorem a křest knihy se uskuteční ve čtvrtek 8. června v 9.30 hodin v brodské knihovně. Akce je určena široké veřejnosti. Vstupné je 40 korun,“ upřesnila Plášková.

Na území Uherského Brodu se nachází tři jedinečná časoměrná zařízení. Orloj na radniční věži, Růžičkovy astronomické hodiny v budově radnice a Nivnický orloj. Orloj na radniční věži je podle autora knihy Rostislava Rajchla neprávem mnohými opomíjen. Orloj tvoří Černý Janek, který podle pověsti zachránil město před kuruci, pod jeho figurou vyčnívá polokoule, která představuje Měsíc. Druhá polokoule se ukrývá uvnitř zdiva. Celá koule, jejíž jedna část je natřena černou barvou a druhá je pozlacená, se otáčí kolem své osy za stejnou dobu, za niž se vystřídají měsíční fáze. Čelní polokoule v trychtýřovitém výřezu ve zdi tak ukazuje náhodným divákům měsíční fázi, ve které se současně na obloze nachází i skutečný Měsíc. „Hodiny, Černý Janek a Měsíc jsou tři části jednoho časoměrného celku, který můžeme nazvat orlojem. To je nutno zdůraznit, protože většina lidí si všimne pouze hodin a Janka,“ podotkl Rajchl.

Unikátní jsou podle Rajchla také astronomické hodiny Vilibalda Růžičky, které jsou k vidění v budově brodské radnice. „Vilibald Růžička byl učitel, ředitel, odborný pracovník muzea, spisovatel a vlastenec. Prosazoval všestranný pokrok a vrcholem jeho technické činnosti je orloj, který je umístěn na radnici. Růžičkovy astronomické hodiny představují unikátní astronomický orloj obohacený o velké množství časoměrných funkcí. Postrádají ale alegorické figury. Vilibaldu Růžičkovi šlo totiž o sestrojení čistě technického mechanismu bez dalších příkras. Možná proto je nenazval orlojem,“ konstatoval Rajchl.

Naopak figurální část nechybí na Nivnickém orloji z dílny tesaře Josefa Lukeše. Pracoval na něm tři roky a toto dílo sice není tak technicky náročné jako Růžičkovy astronomické hodiny, ale jde podle Rajchla o pozoruhodnou ukázku lidové dovednosti. V době, kdy Lukeš orloj vytvářel, byl na jedno oko slepý. Nivnický orloj tvoří dřevěná vyřezávaná skříňka vysoká 120 centimetrů a široká je půl metru.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x