Obě města pojí baťovská historie. Ovšem stejně tak i tragédie. Byl to právě švýcarský Möhlin, kam měl namířeno Tomáš Baťa v osudný den, kdy došlo k letecké havárii a jeho předčasné smrti. Další kapitolu vztahu těchto měst však napíše budoucnost. A ta by mohla být pro obě strany přínosná.
V sobotu 27. května představitelé Zlína a Möhlinu podepsali smlouvu o partnerství a další spolupráci mezi městy. K podpisu smlouvy došlo v Baťově vile při příležitosti česko-švýcarské zahradní slavnosti.
„Naše města spojuje osobnost Tomáše Bati, a proto jsme považovali za symbolické podepsat smlouvu zde v jeho vile. Na nás politicích je, abychom tuto smlouvu podepsali. Do praxe už ji však převedou lidé a to tím, že obyvatelé obou našich měst budou mít šanci spolupracovat v oblasti kultury, sportu a dalším,“ uvedl primátor Zlína Miroslav Adámek. Za švýcarské desetitisícové příhraniční městečko Möhlin spolupráci stvrdil jeho starosta Fredy Böni. Ten zavítal do Zlína i s celou městskou radou.
„Když jsme byli ve Zlíně před několika lety poprvé na pozvání Nadace Tomáše Bati, cítili jsme se tu skutečně jako doma. Jsme rádi, že nezůstalo jen u této návštěvy a budeme moci naši spolupráci rozšířit,“ uvedl Böni a s humorem jemu vlastním doplnil ještě parafrázi známého citátu. „Možná je to malý krůček pro Švýcarsko, malý krok pro náš kanton, ale je to velký krok pro Möhlin,“ doplnil s úsměvem starosta městečka při hraniční řece Rýn nedaleko Basileje.
Kromě podpisu smlouvy došlo také k výměně cenných městských artefaktů. Starosta Möhlinu obdržel od primátora Adámka symbolický klíč od městských bran. Na oplátku obdržel prapor města Möhlin.
Slavnostnímu aktu byli přítomni i zástupci z partnerského města Limbach – Obefrohna v Německu a polského Chorzówa. Událost si nenechal ujít ani velvyslanec Švýcarské konfederace v Česku Markus-Alexander Antonietti.