Už na začátku měsíce června se na Výšině sv. Metoděje uskutečnilo další pokračování komponovaného programu Noc s Metodějem, v režii Slováckého muzea Uherské Hradiště, které bylo pro nové úpravy „zatěžkávací zkouškou“. Akce byla uspořádána ve znamení oslav 760. výročí založení města a její součástí byly rovněž Dny slovanské kultury.
Nejnovější práce kolem archeologického naleziště zahrnovaly úpravy terénu, nové zatravnění okolí základů bývalého velkomoravského kostela a osazení místa novým zahradním mobiliářem.
Došlo rovněž na zásahy do zeleně, které započaly už v měsíci březnu. „Občané se nicméně nemusejí o zeleň obávat, neboť projekt obsahuje náhradní výsadbu. Ta sestává z keřů trnky a dřínu a osmi stromů – starých odrůd ovocných dřevin podél východní strany chodníku,“ podotkl Pášma. Náletovou vegetaci bylo nutné odstranit zejména v koridoru někdejší cesty, která byla obnovena, dále došlo k proložení pěšího chodníku z kamenných šlapáků mezi nástupním prostorem s mobiliářem a informačním systémem a vlastní archeologickou plochou s půdorysem velkomoravského kostela.
„Provedené práce jsou v souladu s celkovou koncepcí úprav a budoucí vizí Výšiny svatého Metoděje. Naším záměrem je přivést na Výšinu obyvatele města i návštěvníky a turisty. Lokalita je naprosto ideálním místem procházek a odpočinku, a navíc místem, kde stojí jeden z milníků historie našeho města,“ podotkl starosta Stanislav Blaha.
Dřívějším názvem byla tzv. sadská výšina. Národní kulturní památkou jsou pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Křesťanští misionáři zde už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje. Vzhledem k celkové dispozici komplexu i významným nálezům se předpokládá, že tady působili představitelé byzantské misie. Lokalita byla definitivně opuštěna v průběhu 13. století.