Starosta Slavkova Libor Švardala převzal v sídle Zlínského kraje vítěznou zlatou stuhu, ocenění však získali také zástupci dalších obcí.
„Mám tuto soutěž velmi rád a podporuji ji, neboť si myslím, že i ona přispěla k tomu, že se tvář našich vesnic za posledních více než dvacet let výrazně změnila k lepšímu, což si možná často ani neuvědomujeme a jsme někdy zbytečně kritičtí. Soutěž nezohledňuje pouze to, jak obec na první pohled vypadá, či co se zde podařilo vybudovat, ale hodnotí také společenské dění v obci a to, jak se občané zapojují do společenského života a co jsou ochotni pro svoji vesnici udělat,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.
Do letošního ročníku krajského kola soutěže se ve Zlínském kraji přihlásilo celkem 14 obcí. Všechny z nich navštívila na přelomu května a června hodnotící komise. Každá obec měla k dispozici 120 minut pro svoji prezentaci. Součástí hodnocení byla také diskuse s členy komise na témata související s obnovou a rozvojem venkova.
„Slavkov, ležící v malebné krajině na úpatí Bílých Karpat, nás zaujal především tím, jak úspěšně pečuje o kulturní dědictví i přírodní prostředí a cílevědomě formuje pozitivní vztah místních občanů ke své obci, její historii i současnosti. Díky iniciativě občanských sdružení a spolků je zde společenský život bohatý na akce s dlouhou i kratší tradicí,“ sdělila Martina Horňáková, předsedkyně hodnotící komise a zároveň starostka obce Babice, která v krajském kole soutěže zvítězila před dvěma lety.
Vítězná obec Slavkov obdrží od Zlínského kraje finanční dar ve výši 500 tisíc korun. Odměny se však dočkají také další oceněné obce. Kraj mezi ně rozdělí celkem 1,2 milionu korun. Hejtmanství chce tímto způsobem ocenit příkladnou práci místních samospráv.
Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, ve spolupráci s jednotlivými kraji, Kanceláří prezidenta ČR, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Sdružením místních samospráv. Letos se koná již její 23. ročník.
Vítěz krajského kola soutěže postupuje do kola celostátního. V posledních letech je Zlínský kraj, co do umístění svých zástupců v celostátním kole, vůbec nejúspěšnějším krajem v České republice. Během posledních 11 ročníků soutěže zvítězila na celostátní úrovni vesnice ze Zlínského kraje hned pětkrát. Vloni to byla Kašava, o dva roky dříve Kateřinice, v roce 2011 triumfovala Komňa, v roce 2008 Lidečko a v roce 2006 Liptál.
Do celostátního kola postupují také držitelé oranžové a zelené stuhy v rámci svých kategorií.
Pořadí oceněných obcí – stuhy
Zlatá stuha (za vítězství v krajském kole): Slavkov (okres Uherské Hradiště)
Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu): Žlutava
Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí): Korytná
Modrá stuha (za společenský život): Vítonice
Bílá stuha (za činnost mládeže): neudělena
Speciální finanční ocenění Zlínského kraje obcím
Diplom za moderní knihovnické a informační služby: Rudimov
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky: Ratiboř
Diplom za udržování lidových tradic: Neubuz
Další ocenění
Diplom Zlatá cihla (kategorie A): neudělena
Diplom Zlatá cihla (kategorie B): Bystřice pod Lopeníkem, rekonstrukce zvonice
Diplom Zlatá cihla (kategorie C): neudělena
Cena naděje pro živý venkov: Poličná
Osobnost Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji: neudělena
Fulínova cena za květinovou výzdobu v obci: Skaštice
Mimořádné ocenění krajské komise
Mimořádné ocenění za připomenutí partyzánské historie: Hošťálková
Mimořádné ocenění za systematickou práci s mládeží: Podhradní Lhota
Mimořádné ocenění za systém zpracování biologického odpadu: Machová
Mimořádné ocenění za koncepční plánování rozvoje obce: Nivnice