Ve srovnání se současnou vyhláškou dojde k rozšíření míst, kde nebude možné herny nebo automaty provozovat. Návrh vyhlášky posoudí zastupitelstvo letos v září. „Město sice v roce 2012 takzvaně zastropovalo počet provozoven, ve kterých lze automaty mít, v posledních měsících se však v některých z nich počet automatů zvýšil,“ uvedl Dvořák.
Město to nechce. „Je to trend, který odmítáme. Rozšíříme proto místa, kde bude toto podnikání zakázáno. V důsledku toho se sníží počet provozoven s herními přístroji,“ konstatoval náměstek primátora Ondřej Běták, který novu vyhlášku do zastupitelstva předloží.
Město mělo původně zájem novelizovat současnou vyhlášku, nakonec se však rozhodlo přistoupit k vydání vyhlášky zcela nové. „Je to i s ohledem na nedávné přijetí nového zákona o hazardních hrách, který reaguje na některé dříve nedostatečně upravené aspekty herního trhu. Zároveň zavádí nové podmínky a omezení, které by měly významným způsobem přispět ke kultivaci herního trhu a eliminaci souvisejících rizik. Mimo jiné nová zákonná úprava obsahuje některé obdobné zákazy, které mělo město ve vyhlášce už v roce 2012. Je to například zákaz umísťovat na provozovnách reklamy zatraktivňující tento druh podnikání nebo zákaz podávání bezplatného občerstvení ke hře,“ doplnil Daniel Novák z odboru právního magistrátu.
Po přijmutí loterijní vyhlášky klesl počet výherních automatů ve Zlíně o několik stovek a ustálil se na počtu 800 kusů. „Letos stoupl až na 1000 kusů, protože někteří podnikatelé či provozovatelé podniků, kde je možné automaty mít, začali navyšovat jejich počty, a to často za cenu stavebních úprav v provozovnách,“ objasnil Dvořák. Magistrát tomu chce učinit přítrž.„Vyzýváme je, aby od této iniciativy upustili a počkali si na pravidla, která stanoví nová vyhláška,“ vzkázal Ondřej Běták.
Loterie nepatří mezi podnikání, které radnice podporuje. „Už nyní nesmí být herny v centru města, v jiných částech Zlína smí fungovat jen za přísných podmínek. Provozovny například mají zakázané poutače, reklamy a nápisy, zakázáno mají informovat o jackpotech a třeba herních benefitech a provoz nesmí narušovat veřejný pořádek,“ vyjmenoval mluvčí.
Zavedení plošného zákazu hazardu radnice neplánuje, a to především z důvodu, že by nevedl k potlačení gamblerství, ale k přesunu hráčů na internet nebo do jiných obcí, kde se hrát smí. „Navíc by město Zlín přišlo v případě plošného zákazu o každoroční daňové příjmy ve výši kolem 70 milionů korun, kterými z převážné většiny financuje místní kulturu a sport,“ uzavřel Dvořák.