Tradiční mše svatá začne v 10:30 na nádvoří před velehradskou bazilikou. „Hlavním celebrantem a kazatelem bude Marc kardinál Ouellet, prefekt Kongregace pro biskupy a kanadský římskokatolický kněz. Koncelebrovat budou čeští i zahraniční biskupové,“ uvedl na webu pořadatelů tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Charitativním Večerem lidí dobré vůle v úterý 4. července od 19:30 diváky provede dvojice Tereza Kostková a Martin Tomsa. Výtěžek z koncertu bude letos určen na Dům Ignáce Stuchlého – Salesiány Dona Boska a Nadačnímu fondu Adiuvare. „Letos nově můžeme přispívat 30, 60 nebo 90 korunami. Tvar SMS tak bude například DMS VELEHRAD 30,“ dodal Kořenek. Loni se vybralo 1,4 milionu korun.
Hostitel velehradského večera Jiří Pavlica s Hradišťanem letos pozval zpěvačku Marii Rottrovou, zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů, kapelu Slza, velehradský sbor gymnázia Stojanov či zpěváky Petera Cmorika a Jaroslava Wykrenta. Na Velehradě bude probíhat také sbírka na sousoší Cyrila a Metoděje pro pilíře lemující vstup do poutního areálu. Dvoumetrové sochy z bílého kamene přijdou zhruba na 700 000 korun.
Ani v letošním roce nebudou chybět tradiční aktivity. Uskuteční se například setkání vozíčkářů z několika evropských zemí, přepisování bible, soutěže a další programy pro děti, turnaj ve stolním tenise i měření sil ve fotbalových dovednostech, program pro mladé, aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu Modrá i různé výstavy. Připraven je také seminář Proměny rodiny a z nich plynoucí důsledky.
Slavnosti si jako každý rok vyžádají omezení v dopravě. Vjezd do Velehradu bude možný jen na povolenky, výjimkou jsou jen držitelé průkazu ZTP/P. Dopravu návštěvníků z kyvadlových parkovišť na obchvatu Starého Města a na hřišti v Tupesích budou kyvadlově zajišťovat autobusy. Pro cyklisty bude v zahradě DZP Velehrad – Vincentinum připravena úschovna kol. Stanové městečko na louce pod hřbitovem bude otevřeno od pondělí 3. července od 17:00. Velehrad bude uzavřený od úterního poledne. Další informace i program slavností jsou na webu www.velehrad.eu.
Odkaz soluňských věrozvěstů si na začátku července každý rok připomíná celá země. Jejich křesťanská misie položila ve druhé polovině 9. století základy vzniku českého státu. Na Moravu přišli z Byzance. Dokázali včlenit evangelium do tuzemské kultury a tu zapojili do života církve. Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo. Vytvořili ale i světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů.