Zamořený prostor se navíc může ještě rozšiřovat. „Protože se každým dnem uvolňují nové a upřesňující informace, zřídila Státní veterinární správa ČR speciální web, na kterém lidé naleznou veškeré novinky a aktuality. Znovu také upozorňujeme občany, že chov musejí hlásit ve své obci, svému starostovi či starostce. Stává se totiž, že do Zlína volají i lidé z okolních obcí a měst,“ poznamenal Fabián. Při nálezu uhynulého prasete je třeba kontaktovat jednotlivá regionální pracoviště veterinárních správ.
Současná mimořádná veterinární opatření tak nově platí na území celého okresu. Jde například o zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně. V okrese Zlín jsou kromě dvou již vyšetřených hospodářství další tři chovy. V širší zamořené zóně se ale již nebude provádět soupis domácích prasat určených pro domácí porážku v malochovech, tak jak tomu bylo v užší oblasti.
Aktuálně bylo na Zlínsku nalezeno 17 uhynulých těl prasat divokých. Doposud byly laboratorně vyšetřeny s pozitivním výsledkem čtyři kusy a negativním pak tři kusy, na ostatní výsledky se v tuto chvíli čeká. Uhynulá těla divokých prasat je velmi důležité z terénu odstraňovat, neboť jsou zdrojem nákazy až šest měsíců od úhynu.