Mezi hosty LFŠ nebudou samozřejmě chybět švédští filmaři. Očekáván je režisér Jan Troell, který patří společně s Ingmarem Bergmanem, Lasse Hallströmem či Royem Anderssonem mezi nejznámější režiséry historie švédské kinematografie. Troell je držitelem desítek ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Mezi základní prvky jeho tvorby patří realistický styl, silné sepětí se švédskou historií i přírodou a důraz na výtvarnou stránku filmu. Jeho nejzásadnějším filmem jsou Emigranti, historická sága s Maxem von Sydowem a Liv Ullmanovou v hlavních rolích, kteří budou uvedeni i na LFŠ.
Podle webu www.lfs.cz dorazí i Daniel Bergman, syn režiséra Ingmara Bergmana. Jeho celovečerním debutem a nejslavnějším filmem se stala Nedělňátka natočená podle scénáře, který napsal sám Ingmar Bergman o dětství svého syna. Přijede i švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh. Patřil mezi nejslavnější švédské graffiti umělce. Poté pracoval pro Švédskou televizi, proslul jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li a následně debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia. Zatím natočil dva dokumenty a tři hrané filmy. O švédském filmu bude přednášet historik Jan Holmberg a o vztahu filmu a švédské společnosti ze sociálního a politického hlediska pohovoří univerzitní profesor Erik Hedling.
V dalších sekcích LFŠ letos v restaurované podobě uvede retrospektivu Andreje Tarkovského. V jeho osobité poetice se vedle přírodních živlů a ostrých morálních dilemat zhmotňuje i čas, zásadně formuje generace diváků i tvorbu natolik rozdílných autorů jako Carlos Reygadas či Lars von Trier. Chybět nebude výlet do oblasti sci-fi, britského heritage filmu, francouzského extrémního filmu nebo k podobám českého hororu. Představeny budou i novinky ze zemí visegradského regionu, například nejnovější film Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, novinka Jana Hřebejka Rodinný přítel či rekordman Českých lvů Masaryk.
Z dalších hostů je očekávána slovenská diplomatka a politika Magda Vašáryová, která od konce 60. do začátku 90. let minulého století patřila mezi nejvyhledávanější herečky v tehdejším Československu, či polský režisér a scénárista Wojciech Smarzowski, který patří mezi nejvýraznější osobnosti současné polské kinematografie. V Uherském Hradišti uvede snímek Volyň, nejlepší film roku 2016, za nějž si jeho autor odnesl i cenu za nejlepší režii.
Na webu www.lfs.cz je zveřejněn denní program přehlídky. Zájemci si letos nově mohou vyřizovat akreditace na libovolný počet dnů. Kromě pestré filmové nabídky je připraven i doprovodný program v čele s koncerty Tata Bojs a Vojty Dyka s B-Side Bandem pod širým nebem zdarma. Loni LFŠ přivítala 5700 návštěvníků, kteří mohli zhlédnout 230 snímků. Přehlídku pořádá Asociace českých filmových klubů.