Veterináři povolili celoroční intenzivní lov divokých prasat, aby zabránili šíření afrického moru

ZLÍN - Státní veterinární správa (SVS) přijala nová nařízení s cílem zabránit šíření afrického moru prasat, který se vyskytl u divokých prasat na Zlínsku. Nařizuje intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území Česka. Na území kolem okresu Zlín, ve kterém bylo k dnešnímu dni potvrzeno 29 případů afrického moru prasat, se nově povoluje využívání způsobů lovu divokých prasat, které v současnosti legislativa zakazuje. Na Zlínsku se navíc výrazně zpřísňují pravidla pro domácí chovy prasat. Serveru Zlin.cz to dnes řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

„Děláme maximum pro to, aby se africký mor prasat nešířil dál na území České republiky. Některá navržená opatření mohou být sice nepříjemná, ale jsou v současnosti nezbytná. Doufám, že veřejnost tuto mimořádnou situaci pochopí a bude s myslivci a veterináři spolupracovat,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda mají veškerá přijatá opatření především ochránit chovy prasat domácích před zavlečením afrického moru prasat a rovněž zabránit jeho šíření v populaci divokých prasat.

Na celém území České republiky jsou nově všichni uživatelé honiteb nebo oprávnění účastníci lovu povinni celoročně lovit všechny věkové kategorie divokých prasat bez rozdílu pohlaví. Nevztahuje se to ale na zamořenou oblast, tedy na okres Zlín, kde nadále platí úplný zákaz odlovu divokých prasat. „Případný lov divočáků v oblasti výskytu nákazy zvyšuje nebezpečí jejího rychlého přenosu, protože vyplašená zvěř by mohla zaběhnout do větší vzdálenosti. Do budoucna bude možné lovit divoká prasata i v zamořené oblasti, ale pouze při splnění přísných požadavků na biologickou bezpečnost při lovu a přepravě uloveného kusu. Tato pravidla budou součástí takzvaného eradikačního plánu, na němž v současné době pracuje skupina odborníků,“ uvedl Vorlíček.

V oblasti kolem okresu Zlín ohraničené dálnicí D1 od Brna směr Ostrava do Vyškova, dále pak do Olomouce po D46, z Olomouce do Lipníka nad Bečvou po D35, poté přes Ostravu a Bohumín po hranici s Polskem po D1, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna se povolují k lovu divočáků nově zdroje umělého osvětlení či zaměřovače umožňující noční vidění. „Na území se povoluje také odlov na pozemcích, kde probíhá sklizeň zemědělských plodin či střílení divočáků v odchytových zařízeních. Lovci budou muset odevzdávat vzorek z každého uloveného divočáka k laboratornímu vyšetření na africký mor prasat,“ dodal Vorlíček. Ministerstvo zemědělství spolu se SVS zvažuje v této oblasti zavedení zástřelného za ulovení prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví ve výši 1000 korun za kus.

V okrese Zlín je nově zakázáno chovat prasata určená k domácí porážce, pokud chovatelé nezajistí bezpečné a spolehlivé vyloučení jakýchkoliv kontaktů s divokými prasaty. „Není možné chovat prasata ve výbězích, krmit je zelenou pící a podestýlat slámou. Pokud chovatelé nesplní popsané podmínky, ať už proto, že nebudou chtít, nebo to nebude v jejich konkrétním chovu možné, nařizuje SVS, aby do 31. července 2017 porazili všechna domácí prasata určená k domácí porážce. Veškeré suroviny z domácí porážky budou muset být spotřebovány v domácnosti chovatele,“ popsal Vorlíček.

Za porušení všech těchto nařízení hrozí podle něj fyzickým osobám pokuta až 50 000 korun, firmám pak až dva miliony korun. SVS také upozorňuje, že už v současnosti platí zákaz krmení prasat kuchyňskými odpadky. Nový dokument zdvojnásobuje peněžní sankci za jeho porušení. Africký mor prasat se již několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí i v sousedním Polsku, v poslední době také na Ukrajině. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.