Veterináři vydali pokyny, jak mají houbaři a výletníci postupovat při nálezu mrtvého divočáka

ZLÍN - V posledních dnech se Zlínsko potýká s bojem proti africkému moru prasat a Státní veterinární správa proto vydala pokyny pro houbaře a výletníky, kteří by v lesích mohli narazit na mrtvé divočáky, server Zlin.cz o tom za zlínskou radnici informoval Lukáš Fabián.

Veterináři evidují na Zlínsku asi 53 mrtvých prasat a nákazu potvrdili u 31 z nich. V 17 případech se africký mor nepotvrdil, na vyšetření čtyř vzorků se čeká a jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Mrtvá prasata se objevila v okolí Lužkovic, Příluk, Hvozdné a v Kostelci. Pravděpodobnost, že by houbaři nebo výletníci narazili v lesích v těchto lokalitách na mrtvého divočáka, je tak poměrně velká. Tělo uhynulého prasete je ale nutné co nejrychleji zlikvidovat. Pokud mrtvý divočák zůstane ladem v terénu, může i po smrti šířit nákazu, a to až po dobu půl roku.

Státní veterinární správa proto vydala metodiku, jak v takovém případě postupovat. „Lidé se v žádném případě nesmí podezřelého, uhynulého nebo při autonehodě usmrceného divokého prasete dotýkat, ani s ním jinak manipulovat. Je také nutné udržovat od mrtvého divočáka bezpečnou vzdálenost asi dva metry a hlavně je třeba oznámit telefonicky či osobně Krajské veterinární správě Státní veterinární správy místo nálezu těla nebo kontaktovat hasiče, policii či strážníky,“ upřenili veterináři. Kvůli africkému moru prasat byla zřízena také krizová telfonní linka 720 995 201. Právě na ni mohou lidé, kteří na uhynulé prase narazí, zavolat.