V lázeňském městě začal Festival Janáček a Luhačovice

LUHAČOVICE - U busty Leoše Janáčka v Luhačovicích byl v pondělí zahájen 26. ročník hudebního Festivalu Janáček a Luhačovice. Serveru Zlin.cz to uvedl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

V rámci festivalu je na programu celkem pět koncertů, do 21. července se tak v lázeňském městě představí špičkoví umělci a orchestry. Při zahajovacím koncertu festivalu zazněla v podání české houslové legendy Ivana Ženatého a Filharmonie Bohuslava Martinů například Bruchova Skotská fantazie, Dvořákův Zlatý kolovrat nebo Janáčkovy Lašské tance.

Úterní večer (18. července) bude patřit scénickému provedení Janáčkova mimořádného díla Zápisníku zmizelého, který inspiroval operního režiséra Rocca k propojení s písňovým cyklem Edvarda Griega Děvče z hor (Haugutssa), v němž se proplétají první milostné okamžiky prosté pastýřky s mysticismem a symbolikou jarní krajiny. „V hlavních rolích obou písňových cyklů se představí významná mezzosopranistka arménského původu Juliette Galstian a světový tenorista Aleš Briscen,“ upřesnil Urbanovský.

Středeční (19. července) koncert předního Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala s houslistou a uměleckým vedoucím orchestru Ewaldem Danelem slibuje skladby B. Brittena, P. I. Čajkovského, B. Bartóka nebo Á. Piazzolly.

Leoši Janáčkovi bude věnovaný ještě čtvrteční festivalový večer (20. 7.), kdy je pro posluchače připraven koncert Písňové studánky Leoše Janáčka. Milovníci hudby se mohou těšit na světoznámou sopranistku Martinu Jankovou, vynikajícího klavíristu Ivo Kahánka a soubor Ensemble Flair s jeho uměleckým vedoucím Janem Rokytou. „Je to právě lidová píseň, která pulzuje v samém srdci Janáčkovy hudby a zásadně utváří jeho osobitou řeč. Bez tohoto pramene inspirace si nelze Janáčka vůbec představit. Díky jeho sběratelské vášni se nám dochovalo bohatství nádherných písní. Do Moravské a Ukvalské lidové poezie vybral nejkrásnější z nich. Nechává je zaznít v čistém tvaru, který jim dala krajina a lidé v ní. Právě tato čistota lidové písně je také hlavním východiskem interpretů koncertu. Oba umělci světového renomé jsou svým původem pevně spojeni s půvabně zvlněnou krajinou Janáčkova rodného Lašska,“ konstatovala Milena Hrbáčová, kulturní manažerka Lázní Luhačovice.

Na závěr festivalu v pátek (21. července) se představí v kostele svaté Rodiny společně s komorním orchestrem Filharmonie Bohuslava Martinů proslulá cembalistka a varhanice Katta (Kateřina Chroboková) nejen jako autorka a interpretka vlastních skladeb Veni sancte Spiritus a Slavkof, ale také J. S. Bacha. V podání komorního orchestru zazní Dvořákova Serenáda E dur a Vivaldiho Koncert g moll.