Šíření afrického moru prasat má zabránit až 12 000 pachových ohradníků

ZLÍN – Nejpozději do konce týdne bude v oblasti zamořené africkým morem prasat instalováno 10 000 až 12 000 pachových ohradníků. Domluvili se na tom zástupci krajské veterinární správy a Zlínského kraje. Ohradníky budou umístěny u silnic kolem zamořené oblasti v okrese Zlín a měly by nakažené zvěři zabránit, aby se prasata dostávala mimo zamořené pásmo ven a šířila nákazu dále. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Hejtmanství jedná se specializovanými firmami, které nabízejí pachové ohradníky. „Předpokládáme, že ve středu firmu vybereme a v pátek může začít instalace,“ uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková. Ohradníky budou lemovat silnice v délce asi 50 kilometrů vedoucí z Lukova do Fryštáku, přes Zlín, Lípu, Veselou, Slušovice a Hrobice. Pachové ohradníky se podél silnic ve Zlínském kraji používají už několik let. Slouží k tomu, aby zabránily střetu zvěře s automobily.

Použitá aplikovaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě a těmto místům se tak raději vyhýbají. „Od tohoto opatření si slibujeme to, že ohradníky zabrání migraci prasat a tím i dalšímu šíření moru,“ doplnila Balaštíková. Předpokládané náklady na pořízení ohradníků se jsou 250 000 až 300 000 korun. Zaplatit je má ministerstvo zemědělství.

Státní veterinární správa minulý čtvrtek přijala nová nařízení s cílem zabránit šíření afrického moru prasat. Nařídila intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území Česka. Na území kolem okresu Zlín, ve kterém bylo k dnešnímu dni potvrzeno 51 případů afrického moru prasat, byly povoleny k lovu divočáků nově zdroje umělého osvětlení či zaměřovače umožňující noční vidění. V okrese Zlín ale platí úplný zákaz lovu divokých prasat, aby vyplašená zvířata nešířila nákazu do okolí. V zamořené oblasti také platí přísná pravidla pro domácí chovy prasat.

Africký mor prasat se již několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí i v sousedním Polsku, v poslední době také na Ukrajině. V České republice se objevil poprvé. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.