„Byli bychom rádi, kdyby byl oběma těmto pozoruhodným poutním místům přiznán statut národní kulturní památky. Je to jednak věc prestiže, ale zároveň i předpoklad lepších možností čerpání finančních prostředků potřebných na opravy a obnovu těchto památek,“ řekl Miroslav Kašný.
V roce 2008 byl národní kulturní památkou prohlášen také Velehrad a tím také začal několikaletý proces obnovy poutního místa financovaný zejména z evropských fondů. „Současně se realizovaly i další projekty na podporu cestovního ruchu v okolí Velehradu,“ dodal radní.
Zlínský kraj byl Ministerstvem kultury osloven letos v březnu, aby na území svého regionu vytipoval významná poutní místa jako architektonické a duchovní dominanty kulturní krajiny. „V současné chvíli jednáme s vlastníky, tedy s farnostmi, a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravujeme upřesňující prostorovou identifikaci těchto významných poutních míst navrhovaných k prohlášení za národní kulturní památky,“ doplnila Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje.