Na záchytce nocoval i osmdesátiletý senior

ZLÍNSKÝ KRAJ – Mladiství i důchodci. I takové klienty letos „hostila“ kroměřížská záchytka. Někteří z nich jsou tam doslova jako doma. A řada z nich i hodně za tento pobyt dluží. Bývají to až statisíce korun za osobu.

Ať už stojí pobyt dvanáct tisíc nebo tisícovka, lidí, kteří stráví noc na kroměřížské záchytce, neubývá. Spíše naopak. Jenom za loňský rok skončilo v tomto zařízení 1421 lidí, letos už toto číslo překročilo polovinu. Záchytka v kroměřížské nemocnici je jediná v celém kraji, takže v ní končí opilci z celého regionu. I ze Zlína. „Bohužel je to smutné, ale skutečně poslední dobou vozí naše hlídky čím dál více opilých do Kroměříže na záchytku,“ potvrdil za zlínské strážníky Pavel Janík.
Někteří z opilců už by pomalu mohli tvrdit, že tam jsou jako doma. „Máme v evidenci klienta, který byl u nás více než stokrát,“ sdělila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. Na svůj nocleh zřejmě nerad vzpomíná ani nejmladší z nocležníků, kterým byl teprve šestnáctiletý mladík. A těžko říci, zda si na svůj pobyt pamatuje i osmdesátiletý senior, který je na druhou stranu stal zatím nejstarším obyvatelem této opilecké ubytovny.
Všechny ale spojuje jedno, a to účet za nocleh, který je v současné chvíli 950 korun. Jenomže ani přes výrazné snížení ceny se nedaří lépe od klientů dostávat peníze. Ještě před pár lety si  přitom záchytka účtovala za jeden nocleh více než 12 tisíc korun. „Máme zjištěno, že poplatek za pobyt nám uhradí sotva třicet procent klientů,“ konstatovala mluvčí nemocnice.
Záchytka je tak prakticky neustále v černých číslech. Dluhy jejích klientů se už letos dostaly přes hranici půl milionů korun. „Snažíme se tyto peníze zpětně vymáhat, ať už zasíláním upomínek nebo pomocí splátkového kalendáře. Ale bohužel ve většině případů tito lidé nemají ani trvalé bydliště,“ vysvětlila Veronika Klímová a dodala ještě jeden rekord. „Pohledávka jednoho klienta tu za poslední roky narostla na více než šest set tisíc korun,“ upřesnila.
Dluhy z části pokrývají příspěvky od Zlínského kraje, která ročně dává na provoz kroměřížské záchytky 7,7 milionu korun. „Jde o takzvanou vyrovnávací platbu, která nemocnici slouží k pokrytí rozdílů mezi výnosy a náklady spojenými s provozem záchytky,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Renata Janečková. Za třináct let, co záchytka funguje, narostly pohledávky klientů už na více než 35 milionů korun.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x