Jízda na kole po chodníku může skončit i vězením

ZLÍN – Cyklisté na chodníku. Situace, se kterou se lidé ve Zlíně potkávají snad denně. A není také dne, kdy by chodci nemuseli na poslední chvíli před řítícím se kolem uskakovat. Přitom si možná řada milovníků kol ani neuvědomuje, že kromě toho, že porušují pravidlo, jim v případě, že zaviní zranění, hrozí i vězení.

„Nedávno jsem šla po chodníku i se svými malými dětmi a málem do nás narazil cyklista. Jel rychle, navíc za námi, takže jsem ho stihla zaregistrovat až na poslední chvíli a děti rychle strhla k sobě, “ postěžovala si Zlíňačka Kateřina Bílková. To paní Editu Malou málem srazil jezdec na elektrokole. „Bylo to hrozné. Vyšla jsem před dům a najednou se na mě poměrně velkou rychlostí řítí z kopce chlap na elektrickém kole. Tak tak jsem uskočila. Ještě byl na mě sprostý. Řval na mě něco v tom duchu, jestli jsem slepá a přidal i pár nevybíravých slov,“ kroutila hlavou žena.

V obou případech neměli cyklisté na chodníku vůbec co dělat. „Po chodníku může jet na kole pouze osoba mladší patnácti let, navíc pod dohledem dospělého člověka. Ale ten v tomto případě může jít pouze pěšky. Cyklisté musejí pro svou jízdu využívat buď cyklostezky nebo vyhrazených jízdních pruhů, které jsou na chodnících vyznačeny,“ vysvětlil za zlínské strážníky Pavel Janík.

Na chodník už v žádném případě nepatří ani elektrokola či elektrokoloběžky. „Tady ještě záleží na rychlosti daného výrobku, protože pokud je vyšší jak pětadvacet kilometrů v hodině, už na cyklostezky nepatří,“ upozornila dále zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Jenomže pokud strážce zákona takového provinilce nechytí doslova za límec, nelze s tím prakticky nic dělat. „Bohužel, nemůžeme stát na chodnících a čekat. Hlídky se snaží tyto přestupky řešit ihned, jakmile ho uvidí. Ale jinak jde o problém, který je těžko řešitelný,“ konstatoval Janík.

Všichni tito nezodpovědní jezdci by si však měli uvědomit, že jim za jízdu na chodníku hrozí nejenom pokuta, která může být v tomto případě až dva tisíce korun. Pokud totiž cyklista chodce srazí a zraní jej, pak si může jít sednout i do vězení. „Takový případ by policisté řešili jako dopravní nehodu. A tam by se trest následně odvíjel od závažnosti zranění,“ vysvětlila zlínská policejní mluvčí. Tedy v případě úmrtí hrozí i několikaleté vězení. 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x