Projekt má filmovým štábům usnadnit realizaci natáčení. Iniciátorem Filmových obcí je filmová kancelář Zlín Film Office, která se soustřeďuje na podporu filmových štábů, které projeví zájem o tvorbu ve Zlínském kraji. „Projekt Filmových obcí považuji za zajímavý počin, který může přivést filmové štáby do nových atraktivních lokalit. Věřím, že právě takové prostředí Valašské Klobouky nabídnout mohou především díky své poloze uprostřed Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Ta je jednou ze dvou biosférických rezervací UNESCO na Moravě,“ řekla starostka Eliška Olšáková.
Projekt má filmařům usnadnit přístup do regionu díky předjednaným podmínkám jejich práce u jednotlivých úřadů. „Mezi ně patří například zajištění záborů či svozu odpadů, ale také spojení s hasiči, policií a záchrannou službou,“ informovala Zvonková.
Zapojilo se osm měst. „Jednotlivé obce jsme požádali, aby položky poskytovaly filmařům bezplatně nebo s co největším možným přispěním. Města, která s touto spoluprací souhlasí, oceňujeme právě udělením značky Filmová obec,“ vysvětlila Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka Zlín Film Office.
Projekt má být přínosem nejen pro filmaře, ale i pro samotná města. „Filmové obce naše kancelář zviditelňuje a přednostně doporučuje filmařům k natáčení. Projevená vstřícnost se městům dále vrací například možností sjednat si se štáby mediální spolupráci, pořídit pro propagaci města fotografie z natáčení nebo získat poděkování v titulcích,“ uvedl Jindřich Motýl, předseda Regionálního filmového fondu.
Označení Filmová obec dosud ve Zlínském kraji používají města Holešov, Kroměříž, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vsetín a Zlín.